
Снимка: „За истината“
В нов съдебен състав по делото „Дебора“ Пловдивският Районен съд не уважи искането на защитата на обвиняемия Георги Георгиев за промяна на мярката му за неотклонение „задържане под стража“ и го остави за постоянно в ареста. Още преди произнасянето на съдия Спасимир Здравчев, в своята пледоария Петко Кънев – един от двамата адвокати на Георги заяви, че ако съдът не отмени мярката на техния клиент,защитата ще поиска отвод на този съдебен състав, заради нарушаване на принципа на безпристрастност.
В своето определение съдията обяви, че не намира периодът от 1 година и седем месеца за прекомерен срок на задържането на обвиняемия в ареста.
А дали този срок е „разумен“(терминът е въведен в Европейската конвенция за защита правата на човека,) „трябва да се преценява от спецификата на конкретното производство, от обстоятелствата по делото, неговият предмет и сложност.
Съдията не прие тезата на защитата, че Георги Георгиев няма мотиви да се укрие, ако бъде пуснат на свобода или му бъде наложена по-лека мярка
„домашен арест“ с дистанционно проследяване,
защото той вече е излежал минималния размер на присъдата за закана с убийство, която е от 1 до 6 години лишаване от свобода. Адвокатите посочиха, че техният клиент е имал възможност да стори това в периода след извършване на престъплението до задържането му, но той не само не го е направил, а дори сам е отишъл да даде показания в полицията.
Доводите на защитата, че мярката за неотклонение „задържане под стража“ е постановена заради публичността на този процес и би се превърнала в предварително изтърпяване на наказанието и необоснована наказателна репресия спрямо обвиняемия, въпреки презумпцията за невиновност, не намират аргументирана основа, коментира Спасимир Здравчев.
Той подкрепи тезата на двете прокурорки от старозагорската районна прокуратура, че рискът обвиняемия да се укрие или да извърши ново престъпление, ако бъде освободен от ареста, е висок, а необходимостта от задържането му под стража е обосновано от обществени отношения с много по-широк обхват и степен на значимост.
Мярката „задържане под стража“ беше постановена под натиска на българската прокуратура, за да не загуби останалите си 3 % обществено доверие“, заяви в пледоарията си адвокат Валентин Димитров.
Според него всяко наказание има своите предели и всеки опит „да угаждаме на тълпата с тричане ни връща към 19 век“. Той даде за пример съдебната практика в Норвегия, където рязането на ръка като наказание е било заменено с 5 г. лишаване от свобода. По повод присъединеното по-късно обвинение за закана за убийство към останалите две – за нанасяне на две средни телесни повреди и за принуда, адвокатът уточни, без да изпада в подробности, че част от тези заплахи са били отправени по време на
любовна игра между Дебора и Георги с елементи на садомазохизъм,
което жертвата потвърдила пред съда.
Адвокат Петко Кънев обяви, че ако искането за по-лека мярка бъде отхвърлено от съда, това ще бъде доказателство за неговата предубеденост и ще означава, че априори се предполага по-високо наказание от минималното, което Георги Георгиев вече е изтърпял в ареста:
“Не можем да превръщаме задържането под стража в наказание“, което противоречи и на практиката в българските съдилища, и на практиката на Европейският съд по правата на човека(ЕСПЧ).
Обвинението поддържа тезата, че за промяна на мярката е необходима промяна на обстоятелствата по делото, които са от изключителна тежест като например влошаване на здравословното състояние на задържания в ареста, а подобни обстоятелства в този случай няма. Според Десислава Калайджиева и Ивелина Кьосева обвиняемият е склонен към ярки негативни обществени прояви и има съдебно минало, което показва неуважение към правовия ред в държавата. А последното престъпление спрямо Дебора, за което двете прокурорки говорят като за доказано, Георгиев е извършил в период на пробация за хулигански прояви.
Като аргумент срещу промяна на мярката му двете от обвинението посочиха възможността той да осъществи връзка с жертвата и да се опита да повлияе на показанията на свидетели, с които е в приятелски отношения.
Георгиев помоли съдебният състав да уважи искането на неговата защита и да го освободи от ареста, за да може след близо две години да види своето дете. По думите му той делял една килия в старозагорския затвор с двама мъже –
единият с доживотна присъда, другият с 20 годишна,
но никога не бил влизал в конфликти с тях, нито с останалите 150 задържани там със същата най-тежка мярка.
Решението на новия съдебен състав може да бъде обжалвано пред Окръжния съд в Пловдив в едноседмичен срок.
На 28 февруари ще бъде разпоредителното заседание по делото „Дебора“, което започва от самото начало. Предишният съдебен състав, който бе пред приключване на процеса и произнасянето на присъда, се отведе, след искане на адвокатите на Георгиев. Мотивът на Димитров и Кънев бе, че едната от двете съдебни заседателки е член на областното ръководство на политическа партия ГЕРБ – жени в Пловдив, което нарушава изискванията на Закона за съдебната власт и не може да бъде безпристрастна, защото е сред организаторите на протестите срещу насилието над Дебора в града под тепетата.