BG | EN

Замърсяването с мазут на варненския плаж се оказа 8 пъти по-голямо от предварително обявеното

Замърсяването на варненския плаж с мазут
Архивна снимка: Областна администрация – Варна

Замърсяването с мазут на варненския плаж от края на март и началото на април се оказа 8 пъти по-голямо от първоначално обявеното. Това става ясно от информация, която Обществен център за околна среда и устойчиво развитие изиска по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров изнася данните в ефира на Нова телевизия. Още същия ден институциите твърдят, че голяма част от плажа вече е почистен. На 1 април е обявено и частично бедствено положение, за да може „държавата да поеме разходите за чистенето на петролното замърсяване“.

По оценка на „Морска администрация“ замърсяването „не е мащабно, локално е и не се очакват екологични щети“. Поради същите причини Районна прокуратура – Варна, отказва да образува наказателно производство по случая. Това става само два дни след като материалите постъпват при наблюдаващия прокурор (7 април 2025 г.). Констатирана е липса на престъпление от общ характер*. В събраните данни от проверяващите органи се говори за незначителни щети по брега.

Събраният от плажа мазут след акцията за почистването му
Снимки: Областна администрация Варна и БГНЕС

На другия полюс са коментарите на директора на РИОСВ – Варна, Ерджан Себайтин. В ефира на бТВ на 1 април той нарича случая „грозно престъпление“ и „тежко замърсяване“. Тогава се говори официално за засегната около 200 м от плажната ивица. От РИОСВ коментират и за налични последствия за флората и фауната, както и за качеството на водата.

Месец по-късно от официалния отговор от РИОСВ, получен по ЗДОИ, става ясно, че няма превишение на стандартите за качество на околната среда по показателите „летливи органични съединения“, както и на „разтворени суспендирани вещества“. По показател „нефтопродукти“ е установен „видим филм по повърхността на водата и характерен мирис. Извършено е и количествено определяне на нефтопродукти, което е най-високо в района на плажната ивица срещу бившето заведение „Рапонги“ – 8,2 мг/л. Съответно вляво от плажната ивица на Трета буна е 5,40 мл/л, а вдясно – 1,84 мг/л. Същите обаче не могат да се интерпретират, предвид че в Наредба 4/2012 г. не са налични максимално допустими концентрации, обобщават от екоинспекцията.

Замърсените с мазут брегоукрепителни насипи във Варна
Архивна снимка: Областна администрация – Варна

С писмо от 31 март 2025 г. на РИОСВ – Варна, до Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) е пусната заявка за пробонабиране и анализ на скален материал за нефтопродукти от Регионална лаборатория – Варна. Проби не са взети, тъй като лабораторията не е акредитирана за изпитване на скален материал и не разполагала със стандарт за пробовземането му, както и за последващ анализ на нефтопродукти.

При проверка от представители на Регионална лаборатория – Варна, към ИАОС, по заявка на Басейнова дирекция, са взети проби от морската вода. Месец след пробовземането се оказва, че в РИОСВ няма данни за резултатите от изпитването.

Несъответствия се появяват и в обсега на засегнатата територия. Първоначално се споменава за малко над 200 м плажна ивица. В информацията, предоставена от екониспекцията по-късно, замърсеният терен се увеличава двойно. Пред ресторант „Рапонги“ се съобщава за „площ не по-малка от 350 кв. м“, пред „Уейк парк Варна“ на плаж „Буните Изток“ – за около 50-60 кв. м и от северната страна на Трета буна (плаж „Буните 2 Запад“) – около 50 кв. м.

Дори замърсяването с нефтопродукти да е било на по-голяма площ, според елементарната аритметика излиза, че от квадратен метър плажна ивица е изнесен над 18 кг. отпадък. Според морски експерти, ако е толкова реално, количеството няма как да бъде квалифицирано като „незначително“.

Почистването на варненския плаж
Архивна снимка: Областна администрация – Варна

Отпадъкът от общо 8,160 тона е предаден от концесионера на плажовете – „Холдинг Варна“, на „Поддържане чистотата на морските води“ АД за оползотворяване/обезвреждане, съобщават от РИОСВ-Варна. Замърсяването е транспортирано на Терминала за базови масла в Южна промишлена зона. От бюджета на държавата за целта са платени 27 301,79 лв. с ДДС, показва справка от Областна администрация Варна.

Извършител на замърсяването на е открит, въпреки че са проверени 12 плавателни съда на рейд в пристанище Варна.

Дни по-късно продължават сигналите за мазутно замърсяване. Един от последните, за които съобщават медиите, е от плаж „Света Марина“, южно от Паша дере, 23 дни след широко отразеното на Трета буна във Варна.

*Престъплението от общия характер е вид престъпление, за което наказателно преследване се образува служебно от държавата. Това означава, че държавата (в лицето на Прокуратурата) е задължена да предприема действия по разследване и обвинение, което узнае за извършване на такова действие, независимо от волята на конкретно пострадалото лице. Голяма част от престъпленията, свързани с околната среда са престъпления от общ характер, тъй като става дума за екологично престъпление, което засяга обществения интерес.

Статията е създадена по проект „МОРЕ – морски очерци, разследвания и екорепортажи“. Настоящият проект се осъществи, благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциация на европейските журналисти.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

Още от автора

В панаирно бунгало на брега на морето

Осъмва ли ли сте някога сред поле от диви божури, взирайки се в морето, за да видите слънцето. А то да се окаже зад едното ви рамо. Пътуваме...

Варна плаща 200 хил. лв. годишно за платформи – „паметници“ в подлезите

Неработеща платформата за инвалиди, завързана с кален парцал къмпарапет на подлез и подпряна с автомобилна гума. Тази гледка се превърнав символ на затвора, в който са принудени да...

Езерото с душа на север от Варна

В училище учим, че водата е не жива природа. На север от Варна обаче има води, които кипят от живот. Само на 3 км източно от Шабла живеят...

Още разследвания

Сдружение „Запазете Бедечка“: Сделка с общински имоти ощетява Стара Загора с повече от 500 хил. лв.

Общински съвет - Стара Загора гласува замяна на имоти общинска собственост срещу имоти в парк „Бедечка“, собственост на фирмата „Естети Хоумс“ ЕООД на Евгени Лишев. Сделката ощетява общината...

Тайни печати, милиарди и картел: „Чичко Тревичко“ на Христо Ковачки в разследване на Антикорупционния фонд

Най-добре пазената тайна на българската енергетика изригна в публичното пространство, след като Антикорупционният фонд (АКФ) публикува разследването „Холдингът на Чичко Тревичко“ – документална бомба, която посочва бизнесмена Христо...

Разследване на Антикорупционния фонд разкри корупционна схема за милиони в Агенция „Пътна инфраструктура“

Корупционна схема за милиони и нагласени обществени поръчки в Агенция „Пътна инфраструктура“ разкри ново разследване на Антикорупционния фонд (АКФ). Разследването, озаглавено „АПИ и 7-те процента“, се базира на документи и...