Проектът „Арена Бургас“ е представен официално през 2014 г. Осем години по-късно тя вече е погълнала над 57 млн. лв., а яснота за това, кога ще бъде открита няма. Това трябва да е първата закрита зала в България, която има под покрива си атлетическа писта по всички изисквания на ИААФ.
Съгласно заданието за проектиране, залата трябва да има капацитет от 7000 места, условия и техническо оборудване за провеждане на местни, национални и международни състезания в различните видове спорт, подвижни и неподвижни трибуни, тренировъчен блок с допълнителна зала, зали с конферентни функции и кабини за симултантен превод и др., както и площи за обществено обслужване.
Осем години по-късно залата все още не готова, а сумите, които се отпускат за изграждането й и за прилежащата инфраструктура, нараснаха значително.
Въпреки че „Арена Бургас“ стартира като общински проект и правителството Пламен Орешарски отпуска първите 5 млн. лв. за строителството й, две години след първата копка залъкът за местната администрация се оказва прекалено голям и правителството Борисов възлага държавното дружество „Академика“ да придобие терена и да сключи договор за съвместна дейност с общината. Тогава е обявено, че има осигурени 35 млн. лв. за строеж.
И започват да се анонсират различни крайни срокове за завършването ѝ: краят на 2019 г.; септември 2020 г.; краят на 2020 г… Парите също растат. На запитване на „Дневник“ в този период е посочено, че спортното съоръжение струва малко над 57 млн. лв., 5 млн. са необходими за оборудване. Провеждат се инспекции и от тогавашния премиер Борисов, и на тогавашния спортен министър Красен Кралев и заваляват уверенията, че в нея ще се провеждат какви ли не първенства и събития. При една от последните си изненадващи визита в Бургас, предавана „на живо“ във Фейсбук, Борисов заявява: „Един ден като има световно първенство в Бургас и то скоро след пандемията, ще видят бургазлии колко ще са горди с тази зала“.
Годината е 2022 и нито пандемията е свършила, нито залата е готова.
Цялата история за „Залата със златния пистолет, който чака да гръмне“ четете тук.
В началото на февруари фондация „Фридрих Науман“ представи седмото издание на „Черната книга на правителственото разхищение“. Този път тя събира 15 истории за проблемно разходване на публични средства.