Какво се случва в Лудогорието, където хората са верни на Доган, но зависят от Пеевски? Темата дискутира авторът на “За истината” Дияна Желязкова в предаването „Преди всички“ по програма “Хоризонт” на БНР.
Повод за гостуването и в националното радио бе агресивното поведение и нападение над нея по време на сесия на общинския съвет в шуменската община Венец, където е присъствала в качеството си на журналист.
В Лудогорието, където има голяма концентрация на български граждани от турски произход, има разцепление между редови депесари и върхушка. Който владее горското, владее хиляди гласове, разказва Желязкова.
Тя е част от екипа на „За истината“ и работи по проект за
медийните пустини,
каквито са пограничните общини от Делиормана, като по-специално внимание се обръща на общините Венец и Никола Козлево. Проектът „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“ е финансиран от German Marshall Fund.
„Това са двете най-малки и най-бедни общини в област Шумен. В тези райони има страхвити проблеми. Те са типични медийни пустини – там не влизат журналисти, има само хвалебствия за местната власт в платени публикации“, разказа Желязкова в предаването „Преди всички“.
Дияна Желязкова разказа за шока, който е преживяла на 31 юли в с. Венец.
„На сесията на Общинския съвет станах обект на изключително агресивно поведение и почти физическа саморазправа с охранителя на община Венец. Той ме нападна, при това без да има никакви реплики, с които да го предизвикам. Започна да ме обижда, да ми крещи. Всичко беше свързано с моята работа. Има голям проблем да се пишат критични материали за такива общини. Явно там напрежението ескалира. След това получих обяснение от общински съветници, че всички в местната власт са много изнервени от разцеплението в ДПС“.
Една от темите, по които работи Желязкова, са назначенията в Североизточното горско предприятие.
„Това е
огромна и могъща структура,
която владее горите и ловните стопанства в 4 области в Североизтока. То е огромен лост за влияние. Има почти 1000 работници. Този, който владее горското, владее хиляди гласове.
Ако предприятието е под влиянието на ДПС – Пеевски, ще броим на изборите, ще видим за кого ще гласуват.
От друга страна това е Лудогорието (Делиорманът, от турски). За нашите турците, хората, които са преживели т.нар. възродителен процес, ДПС е кауза. За тях Движението е свързано с Доган. Редовите депесари са верни на Доган.
Този, който владее абревиатурата ДПС,
няма автоматично да вземе гласоподавателите.
На последните избори също се наблюдаваше отлив в тези райони. Ако се случи нещо, което да ги противопостави на Доган, те няма да излязат да гласуват. Но разбира се, ще го има и факторът на икономическата принуда“.
Новината за непристойното поведение на общинска охрана бързо обиколи много други медии в страната.
От Асоциацията на европейските журналисти – България призоваха МВР да проведе бързо и независимо разследване на
недопустима агресия срещу журналист
на “За истината” от охранител на шуменската община Венец.
Те припомниха, че журналистката отдавна следи работата на доминираните от ДПС общини Венец и Никола Козлево, като последните ѝ материали за “За истината” и “Свободна Европа” осветляват зависимостите в малките населени места в района на Шумен.
От асоциацията призоваха също Община Венец да предприеме мерки срещу недопустимата агресия спрямо журналист, изпълняващ служебните си задължения, проявена от неин служител. Те настояват от Общината да публикуват записа от охранителните камери, пред които се е разиграла ситуацията, което може да бъде потърсено и по законовия ред.
В публикацията си отбелязват още, че в сайта си, община Венец с гордост е споделила, че е била класирана на първо място по активна прозрачност в област Шумен в рейтинга на фондация „Програма достъп до информация” за 2024 г., като подчертават, че по тази причина би следвало тя да осигури пълна прозрачност на инцидента и да не допуска повече журналисти да бъдат тормозени и заплашвани заради това, че отразяват работата ѝ.
Позиция по темата публикува и Съюзът на българските журналисти (СБЖ).
Подобни инциденти са абсолютно недопустими
и са драстично нарушение на всички норми за свободата на словото и за правата на журналистите да упражняват свободно и с гарантирана безопасност своя високоотговорен и обществено значим труд.
Властите в Община Венец, както и навсякъде в нашата държава – и на общинско, и на регионално, и на национално ниво – са длъжни незабавно да засилят мерките, гарантиращи спазването на журналистическите права и на върховенството на закона, неделима част от което е медийната свобода и правото на обществото да е обективно и прозрачно информирано за всичко случващо се, се посочва в позицията.
От съюза напомниха за Европейският акт за свободата на медиите, който е задължителен за прилагане и от националните законодателства на страните членки на ЕС.
Изразяваме солидарност и подкрепа към нашата колежка Дияна Желязкова, както и към всички почтени журналисти в България, които изпълняват свещената мисия на нашата професия да разкриват истината, независимо от всички пречки и заплахи. Както многократно досега, така и в този случай СБЖ категорично заявява своята неизменна поддръжка особено за журналистите от регионални медии у нас, които продължават да са крайно уязвими мишени за натиск и заплахи от местни дерибеи – било от политици, било от бизнесмени, а най-често от най-отровната за общественото здраве амалгама помежду им, заяви председателят на СБЖ Снежана Тодорова.