BG | EN

Ерата „Ярков“ за Тракийския университет в Стара Загора приключи

Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков Снимка: trakia-uni.bg

Със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев ректорът на Тракийския университет е пенсиониран. На 2 юни професорът навърши 65 г. възраст и бе принуден да напусне ректорския кабинет, достъпът до който в последните месеци от неговата кариера бе силно ограничен от самия него със специален пропускателен режим. Но освен, че вече няма да управлява, Ярков няма и да преподава. И решението едва ли е негово, както той го представя в специално видеобръщение до преподавателите и студентите в университета.

Най-вероятно е бил приятелски посъветван да се оттегли окончателно от министъра, който едва ли гори от желание да търпи още репутационни щети от свързването на името му с това на Добри Ярков

Преди да се отдаде на лов, риболов, или на свои хобита, ректорът бе решил постът му, макар и временно, да заеме негово доверено лице. Според източници от университета, това трябваше да е неговата фаворитка Дарина Заимова, една от малкото останали в ректорското тяло, след саморазправата му с други от неговите заместници. Очевидно самозабравил се и в нарушение на нормативната уредба на висшето училище, Добри Ярков свика Общото събрание чрез председателя му проф. Димитър Петков на 13 юни с първа точка в дневния ред за частичен избор на нов ректор. Като вероятно си е мислил, че номерът му и сега ще мине, както се случи през 2023 г., когато той подаде оставка пред Общото събрание и още същия

безпрецедентно беше избран за нов мандат като единствен кандидат за ректорския пост – в нарушение на демократичната академична автономия.

С тази проява на авторитаризъм Ярков си осигури правото да управлява още две години, което не би било възможно, ако беше завършил първият си мандат. По простата причина, че възрастови ограничения нямаше да му позволят да се кандидатира за втори.

Министър Вълчев е бил информиран за свикването на Общо събрание на 13 юни и за решението на Ярков да докладва на него избора на нов ректор. И е осуетил неговото намерение, което е в нарушение на Правилника за работа на университета и ограничава силно правото на преподаватели да се кандидатират за ректорското място, тъй като десет дни са крайно недостатъчни те да подготвят своите платформи за управление. Че е имало намеса на министъра, става явно от последвалата нова обява за Общо събрание, насрочено този път за 9 юли.

От днес за служебен ректор Красимир Вълчев е назначил проф. Румен Бинев,

който преди месец подаде оставка като зам. ректор по административно-стопанската дейност, унизително принуден да го направи от Добри Ярков. Тогава в телефонен разговор професорът едва преглътна сълзите си и обеща да говори пред „За истината“, което се надяваме да направи скоро вече в новата си управленска функция. В рамките на следващите шест месеца, Общото събрание трябва да избере следващият ректор, който ще довърши този мандат до 2027 г.

Ерата „Ярков“ едва ли щеше да приключи така безславно, ако за „Истината“ не даваше публичност на неговите авторитарни прояви като ректор през изминалата една година в поредица от публикации.

Повод да фокусираме вниманието си върху ректора на Тракийския университет беше сигналът за плагиатство срещу Добри Ярков, подаден до Министерството на образованието и науката от доцент Лазарин Лазаров. Той беше уволнен дисциплинарно от ректора като декан на Ветеринарно-медицинския факултет (ВМФ) и сега води съдебни дела за възстановяването си. На първа инстанция Районният съд в Стара Загора се произнесе в негова полза, на 10 юни е насрочено второто дело в Окръжния съд.

Случаят с Добри Ярков, получил академичното си звание „професор“ чрез кражба на чужд интелектуален труд, според твърденията на доцент Лазаров, се превърна в цяла сага.

Тя извади на показ деформации в образователното ведомство, което открито разпъваше чадър над ректора на ТрУ, особено в мандата на министър Галин Цоков. Тази сага е разказана подробно в „За истината“ с всичките институционални недоразумения и нарушения на законите.

Първият сигнал на доцент Лазарин Лазаров, подаден до Галин Цоков, не завърши с произнасяне на Комисията по академична етика, единствено компетентна да стори това. Бившият декан на ВМФ подаде втори път сигнала, този път до министър Красимир Вълчев. В законоустановения срок Комисията отново не излезе с решение. Пред „За истината“ беше изнесена информация затова, че е било изключително трудно да се определят арбитрите, които трябва да се произнесат с доклади пред КАЕ налице ли е плагиатство в учебниците на Добри Ярков или не.

Причината е, че арбитрите са били търсени сред „правилните“ хабилитирани лица в академичните среди, а неудобните не са били изобщо поканени.

Изразени бяха и мнения, че е имало опит за въздействие, дори за натиск върху арбитрите, а един от тях е бил сменен в хода на проверката, но „За истината“ предпочете да не направи тези факти публично достояние, за да не попречи на обективното произнасяне на Комисията по академична етика. Министърът е използвал правото, което му дава законът, и е удължил срока за работата й с още един месец.

За да докаже, че няма никакви зависимости от бившия ректор, следващото ръководство на Тракийския университет трябва да поиска пълен одит на мандата на Добри Ярков. Проверката ще докаже дали е имало и финансови злоупотреби със средства от бюджета и европейските програми.  

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Син на зам. кмет на община Гълъбово е задържан след побой и положителен тест за наркотици

Днес около 15 ч. изтича 24 часовата мярка за неотклонение, наложена вчера на Калоян Милков - сина на Добромир Буров, зам.-кмет на Гълъбово (според съобщението на полицията неговите...

Доктор Николай Михайлов: Да се грижиш за възрастните хора трябва благородство и страх от Бога

„Човешкият живот е обезценен. И е обезценен, защото е надценено удоволствието. А животът на възрастния човек е два пъти обезценен, защото е извън територията на удоволствията и затова...

Сдружение „Запазете Бедечка“: Сделка с общински имоти ощетява Стара Загора с повече от 500 хил. лв.

Общински съвет - Стара Загора гласува замяна на имоти общинска собственост срещу имоти в парк „Бедечка“, собственост на фирмата „Естети Хоумс“ ЕООД на Евгени Лишев. Сделката ощетява общината...

Още анализи

Защо много хора днес потъват в омраза

"За истината" препубликува анализ на Евгений Дайнов от "Дойче Веле". Омразата, както и алчността, нямат граници. Но и омразата, и алчността, ако не се натъкнат на противодействие, са способни...

Леврото се появи в мътната вода, в която най-лесно се ловят едри шарани

"За истината" препубликува анализ на Теодора Димова от "Портал Култура". Заглавието е на редакцията. От пуническите войни на българския лев срещу европейското евро се появи думата левро. По този...

Родната полиция ни „пази“. И съди. И екзекутира.

"За истината" препубликува анализ на Екатерина Баксанова от Института за пазарна икономика. Смъртното наказание в България не съществува от 1990 г., когато парламентът налага мораториум върху изпълнението на смъртни...