BG | EN

Екоинспекцията в Русе изготви отрицателно становище за румънския инсинератор за отпадъци

Снимка: РИОСВ – Русе

Регионалната инспекция по околната среда и водите(РИОСВ) в Русе изготви отрицателно становище по проектно предложение за инсталация за изгаряне на медицински и животински отпадъци, което се инициира в пограничен район на територията на Република Румъния, като счита, че има потенциал за трансгранично въздействие от дейността на инсталацията.

Това съобщи екоинспекцията на страницата си.

При прегледа на Доклада за ОВОС е установено незадоволително описание на инвестиционното предложение както в етапите на производствения процес, така и на техническата инфраструктура, необходима за осъществяването му до и на територията на площадката, което предизвиква неясноти относно цялостния производствен процес, посочват от РИОСВ – Русе.

От екоинспекцията допълват още, че в доклада няма данни за начина на съхранение на опасните химични вещества, които ще се използват като реагенти и/или спомагателни материали. Представената информация по фактор „Отпадъци“ също е незадоволителна. Недостатъчно са представени данни, поради което остават неизяснени начинът на сортиране на отпадъците, вероятността от доставка на отпадъци от други страни, начинът и периодът на съхранение, както и последващото третиране на образуваната в производствения процес пепел.

План за управление на миризмите не е предложен, както и  не е представена детайлна оценка на неорганизираните емисии на площадката.

РИОСВ – Русе е изискала становище от РЗИ – Русе за потенциалния здравен риск от осъществяване на намерението върху населението на гр. Русе.

Към настоящия момент административната процедурата е на етап оценка на изработения Доклад за ОВОС за реализиране на инвестиционото предложение.

 Пълният текст на становището можете да видите тук

Срещу изграждането на инсталацията в Гюргево преди няколко дни русенци организираха и подписка. 

„Това ще е допълнителен източник на замърсяване на въздуха на Русе. Отделно, русенци са много чувствителни на тема чистота на въздуха след хлорните обгазявания през 80-те години. Обичаме си града и не искаме той да се обезлюдява“, казва пред БТА Мира Душкова, един от инициаторите на подписката.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините