BG | EN

Екоинспекцията в Бургас все още не може да разбере откъде идва миризмата на нефтопродукти в града

Илюстративна снимка: Община Бургас

Пореден ден със сигнали за остра миризма на нафта в Бургас.

През цялото лято в Бургас се повтаря един и същ сценарий: мирише на нафта, гражданите подават сигнали, РИОСВ – проверява, източникът на миризмата не може да бъде открит.

Серия от сигнали за неприятна миризма на нефтени продукти са подадени в Регионалната инспекция по околната среда и водите(РИОСВ) в Бургас днес по обяд. Оплакванията са били основно между 12 и 14 часа, е съобщил за Gramofona.com директорът на екоинспекцията Павел Маринов.

През цялото лято бургаските медии съобщават за сигнали от страна на гражданите за неприятна миризма на нафта в града.

За пореден път, и днес от РИОСВ заявяват, че са предприели проверки, с които да установят източника на замърсяване на въздуха, но без успех.

Граждани сигнализират за неприятна миризма на нефтени продукти в Бургас

„Вследствие на статистиката, която направихме миризмата идва от морето, но не можем да установим точно от кой кораб и от коя точно дейност на кораба става изпускането на тази миризма. Продължаваме да издирваме конкретния източник на миризмата“, е посочил Маринов.

По думите му инспекцията е в постоянен контакт с Морска администрация и проверките няма да спрат докато не бъде установен източникът на замърсяване на въздуха.

Причината за тежката миризма над Варна е установена, но нарушение на закона няма

„Получаваме информация редовно от тях за корабите, които са на пристанището и които имат разтоварващи дейности, но по времето на самите операции не сме установили замърсяване“, допълва Маринов.

Само преди три дни граждани алармираха за неприятни миризми на нефтопродукти в района на плажа под Летния театъ, по централния бул. „Алеко Богориди“ и в комплекс „Славейков“.

Зачестилите остри задушливи миризми, които притесняват бургазлии от различни райони на града, станаха причина и за извънредно заседание на Постоянната комисия по опазване на околната среда към Общинския съвет на 12 септември т.г. в Бургас.

След продължилото повече от 2 часа заседание, в което участват представители на РИОСВ, РЗИ, „БМФ Порт Бургас“, „Лукойл Нефтохим“, „Морска администрация“, „Пристанище Бургас“, общински съветници и граждани, отново не става ясно от къде идват неприятните миризми.

Извънредна сесия в Разград за проблемите с въздуха

Сигналите за неприятни миризми в Бургас започват от началото на юни и продължават периодично през следващите летни месеци. След всеки един от тях екоинспекцията е правила проверки, като са обходени всички възможни точки на замърсяване, казва директорът на РИОСВ Бургас Павел Маринов, цитиран от Радио Бургас. Конкретен източник на изпускане на миризмите обаче не е установен, допълва той.

Не става въпрос за обичайния заподозрян – утайниците на „Лукойл“, твърдят институциите. Анализът им на тримесечните сигнали указвал района на залива и морето, при духащите през този период изток-югоизточни ветрове. От Общината предлагат Морска администрация да упражни контрол в дните, в които те знаят, че ще се разтоварват кораби, да проследи спазени ли са всички етапи на преработка, на товарно-разтоварна дейност. 

„Дишай, България“ е гражданска инициатива, която обединява сдружения от цялата страна в борбата им за по-чист въздух

От пристанището също уверяват, че е недопустимо танкер без необходимите международно изискуеми документи и устройства да извършва товаро-разтоварна дейност и, че са подложени на многобройни проверки за технологичния процес и досега на оперираните от тях терминали нямат никакви забележки.

Оказва се, обаче, че няма норми, които да санкционират миризми.

С този проблем вече се сблъскват гражданите на Русе и на Разград, където това също стои като нерезрешен, но съществен проблем.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините