BG | EN

Дисциплинарно уволнен декан на ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет уличава ректора му в плагиатство

проф. Добри Ярков – ректор на Тракийски университет
Снимка: Скрийншот от видео на BGonAir

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до министъра на образованието и науката и до Комисията по академична етика към него.

В сигнала, с който редакцията на „За истината“ разполага, доцент Лазаров сравнява два учебника на проф. Симо Йоцов – единият „Генетика и развъждане на селскостопанските животни“, издаден през 1975 г. и „Ветеринарномедицинската генетика и развъждане на домашните животни“ от 1988 г. с учебника „Генетика, наследствена патология и развъждане на домашните животни“, излязъл от печат 2011 г. в който проф. Добри Ярков – ректорът на Тракийския университет е съавтор заедно с проф. Иванка Йотова. При съпоставката им Лазаров, който се развива в друго професионално направление, все пак

открива наличие на идентични текстове, диаграми, таблици и снимки, които прилага в пакета документи към сигнала си.

В списъка с публикациите, представен от доц. Добри Ярков в конкурса за заемане на академичната длъжност „професор“ по ветеринарна медицина, освен посоченият по-горе учебник, фигурира и електронен учебник по генетика и развъждане на домашните животни.

Може да го видите ТУК

Той е издаден през 2013 г. като част от проект „Развитие на център за електронни форми на дистанционно обучение в Тракийския университет“, финансиран по програми на ЕС.  В електронния учебник доцент Лазаров също попада на множество буквално копирани текстове, таблици, графики и снимки. Някои от текстовете са директно заимствани от учебника, в който Ярков е съавтор с проф. Йотова(2011г.), други от учебника на проф. Йоцов от 1988 г., трети от учебник, издаден през 1988 в съавторство на професорите И. Йотова, С. Йоцов и К. Атанасов. В списъка с цитираната използвана литература фигурира само последният учебник, „но директното копиране на текст е недопустим похват в издаването на научна литература“, уточнява Лазаров.

Макар да не е използвал специфичен софтуер за търсене на плагиатство, бившият декан на ВМФ твърди, че в електронния учебник на проф. Ярков чуждите текстове са почти 100 процента.  

Плагиатство доцент Лазаров открива и при съпоставяне на „Ръководство за упражнения по генетика и развъждане на домашните животни“, 2006 г. на проф. И. Йотова и гл. ас. Добри Ярков и „Ръководство за упражнения по генетика и развъждане на селскостопанските животни“, 1979 г., написано от главните асистенти Ал. Киров и К. Атанасов.

Един от примерите може да видите – тук:

„За истината“ разполага и с другите, споменати публикации и съвпаденията с предишни текстове.

Затова уволненият от Ярков декан на ВМФ настоява

да бъде извършена проверка на предоставените от него данни и да бъде установено наличието или липсата на плагиатство в посочените три учебника, в които професор Добри Ярков – ректор на Тракийския университет е автор или съавтор.

Доцент Лазаров уверява министъра, че с този сигнал не търси реваншизъм, макар на пръв поглед да изглежда точно така, защото заповедта на ректора за дисциплинарното му уволнение (може да я видите в края на текста) той вече е обжалвал пред Районния съд в Стара Загора. Лазаров посочва, че ще доказва своята невинност и ще търси справедливост в съдебна зала, но евентуалното потвърждение за извършено плагиатство от проф. Добри Ярков при издаването на посочените учебници, както и при участието му в конкурса за заемане на академичната длъжност „професор“

би подложило на съмнение моралните устои на академичната етика в Тракийския университет и би накърнило репутацията му“,

пише в сигнала си до министъра доцент Лазаров.

Репутацията на Тракийския университет бе накърнена от ректора още миналата година, когато той назначи столичния адвокат Петър Илиев на академичната длъжност „доцент“ в Стопанския факултет.

В разследване на „За истината“ доказахме, че това  назначение е незаконно. А след като ректорът отказа да отмени заповедта си и да обяви конкурса отново, подадохме сигнал до Окръжната прокуратура в Стара Загора. 

Прокурорът Петя Драганова извърши проверка и установи, че процедурата по провеждането на конкурса е опорочена.

В рамките на позволените й от закона действия тя предложи на Факултетния съвет да отмени решението си от 30 май м.г. и да възобнови производството за избора на Петър Илиев. След проточили се месеци наред преписки между университета и прокуратурата и мълчаливия отказ на декана на Стопанския факултет да изпълни препоръките на прокурор Драганова, тя протестира пред Административния съд решението на Факултетния съвет,

с което прочулият се със скандала за плагиатство бивш преподавател по конституционно право в СУ и почетен консул на България в Барбадос, бе назначен за доцент в Тракийския университет.

Административният съд остави без разглеждане прокурорския протест на основание чл.159 т.5 от АПК, който гласи, че „оспорването е просрочено“ и прекрати производството по административното дело. Прокурор Драганова обжалва определението на съдия Дарина Драгнева пред ВАС и съдът излезе с решение на 2-ри септември тази година. („За истината“ ще публикува отделен текст по темата.)

Проф. Добри Ярков е уволнил дисциплинарно декана на ВМФ доцент Лазарин Лазаров на 19 юли т.г. Пред „Старозагорски новини“ ректорът обяснява, че причина за това са редица сигнали за грубо нарушаване на законодателството и правилниците в областта на висшето образование, както и „други недопустими практики, които сме установили“. 

Съвсем различен е разказът на доцент Лазаров пред „За истината“, която той потърси сам, след като „Старозагорски новини“ и досега не му е дал право на отговор. Според него, той неколкократно е отказвал на ректора да извърши незаконни действия като ръководител на факултета и си позволявал да му противоречи на заседания на Академичния съвет. Професор Ярков му поискал оставката, но когато той отказал да я подаде, последвала заканата „Ще те съсипя!“, изречена на четири очи. След отговора на Лазаров „Готов съм!“, на другия ден получил заповедта за уволнението си. 

За авторитарния стил на управление на Добри Ярков, дори и извън стените на университета, се говори само под сурдинка. 

При това винаги с уговорката имената им да бъдат запазени в тайна, когато преподаватели са разказвали за репресии срещу тях самите или срещу техни колеги. Или за нарушаване на правилата, например при избор на академичен съвет, когато студенти са получавали имейли от един и същ преподавател с имената на кандидатите, за които да гласуват. Признават, че ги е страх да не провалят кариерата си, дори да останат и без работа. Мълчат, защото в едната ръка си ръка ректорът държал тоягата, а в другата моркова. Казват, че през последната година на три пъти е увеличавал заплатите им с по 15 и повече процента всеки път, освен това бил много амбициозен и предприемчив.

Очевидно за преобладаващата част от академичния състав токсичната среда и атмосферата на страх и подлизурство в университета, в която трябва да преподават и да правят наука с наведени глави, не е проблем. 

Сега на ход е служебният министър на образованието и науката, който трябва да възложи на Комисията по етика към МОН да извърши проверка на сигнала на доцент Лазаров и да излезе с доклад в определения от закона срок.

Ако плагиатството на проф. Добри Ярков бъде доказано, според Закона за растеж на академичната общност, той трябва да бъде освободен от академичната длъжност „професор“.

И тъй като това е задължение на ректора на съответното учебно заведение, в случая министърът следва да освободи Добри Ярков от заеманата академична длъжност „професор“. Що се отнася до въпроса дали той може да остане ректор на университета, трябва да се произнесат юристи, ако в закона няма изрична разпоредба за подобни случаи. Но най-малкото би било неморално един плагиат, нарушил грубо етичните норми в академичните среди и закона, да продължи да ръководи един ВУЗ. И лош сигнал навън за състоянието на академичната общност в България. Любопитно е как проф. Ярков ще застане на 9 септември, когато се открива новата учебна година в университета, пред своите колеги и студенти, с какви думи ще ги поздрави и какво ще им пожелае.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Тема табу: Академичната общност в България не иска да говори за плагиатството

Две проверки на образователното министерство са свързани с твърдения за плагиатство на ректорите на два от държавните университети в България в представените от тях научни трудове в конкурси за заемане на академичната длъжност „професор“.

И Доган, и Пеевски са обречени, защото в България вече има много „светла енергия“

Колко българи изпитват вина за Възродителния процес, без да са били преки участници в него? Защото няколко поколения, които по времето на т.нар. Голяма екскурзия към Турция бяха в съзнателна възраст, наблюдаваха принудителното изселване на българските турци безучастно и без емпатия към трагичната им съдба, а някои дори със злорадство и радост.

Комисията по академична етика към МОН ще решава казуса с плагиатството на ректора на Тракийския университет

Сигнал за плагиатство срещу ректора на Тракийския университет в Стара Загора професор Добри Ярков е депозиран в парламентарната комисия по образование и наука от дисциплинарно уволнения бивш декан на Ветеринарно-медицинския факултет доц. Лазарин Лазаров.

Още за новините

„Съвсем реален е страхът“: Избирателите в Лудогорието – между Доган и Пеевски

Какво се случва в Лудогорието, доскорошната крепост на ДПС, след откритата война между почетния председател на партията Ахмед Доган и санкционирания по глобалния закон магнитски Делян Пеевски?

Копривщица – изоставеният от държавата град-музей

Копривщица е единственият град в България обявен за град-музей. Това високо признание предполага, че държавата ще има специално отношение към този град със славна история и уникална архитектура. Нищо подобно не се случва. Напротив, градът е тотално изоставен в дебрите на Средна гора с разбита пътна и ВиК инфраструктура, пише местното издание Rnews.

АЕЖ осъди атаките с фалшиви новини срещу разследващ журналист от Nova TV

Журналистката от Nova TV Мариета Николаева е станала жертва на кампания за фалшиви новини по неин адрес. Половината от профилната ѝ снимка във Facebook е била променена чрез изкуствен интелект, така че тя да изглежда разголена. Въпросният манипулиран кадър е бил използван в статия, съдържаща фалшива информация.