BG | EN

Дискусии без резултат: Ще реши ли Общината проблема с популацията на бездомни кучета в Тутракан?

Колаж: За истината

Дискусия за мерките и грижите спрямо бездомните кучета отне по-голямата част от времето на последното редовно заседание на Общински съвет – Тутракан.

Поводът е инцидент, случил се предния ден, при който лекарка от МБАЛ – Тутракан е била нахапана от бездомни кучета. За произшествието разказа пред общинските съветници директорът на болницата д-р Богомил Бойчев и призова за вземане на спешни мерки от администрацията и съветниците.

В отговор, първо отношение по въпроса взе кметът на общината Димитър Стефанов, който е и ветеринарен лекар.

Според него проблемът е на цялото общество, а не само на общинска администрация, защото тези кучета, които са нападнали докторката, са били кастрирани, ваксинирани и маркирани. Тоест според него Общината си е свършила работата.

“Винаги съм казвал, че кастрацията не променя едно куче, ако то е злонраво, то си остава злонраво и след кастрацията. Проблемът е, че ние виждаме как от микробуси и коли се отварят багажниците и се пускат кучета. За 14 години съм получил само един сигнал  за човек, който е жител на град Завет, който е пуснал кучка с три кученца. Той е бил санкциониран, а кучетата бяха прибрани в приюта в град Русе. Така че, това трябва да бъде ангажимент на всички нас, заедно, за да намалим популацията на бездомните и безстопанствните кучета.”, заяви кметът. 

Голяма част от отговорността при обсъждането беше прехвърлена върху “природозащитниците” – очевидно като виновни за сегашното състояние със изискванията си за защита на животните.

“Има си едно законово положение, според което всеки природозащитник може да дойде в Общината, да попълни декларация и да си подаде документите, че осиновява тези кучета и че той се ангажира да ги отглежда, да ги храни, да ги обезпаразитява, да ги ваксинира, и съответно да носи отговорност при щети, които те биха нанесли.” Така кметът на Тутракан обясни поемането на отговорността от страна на природозащитниците и техните организации.

Реално обаче, се оказа, че Община Тутракан не е лишена от съдействие от страна на природозащитниците за справяне с проблема, защото сам кметът заяви, че по отношение на бездомните кучета Общината работи с българо – германска природозащитна организация.

Накрая той предложи да се направи една отворена дискусия в Тутракан между жителите, общинската администрация и общинския съвет, за да се  види как да се върви в една посока, защото популацията на бездомните кучета силно се е увеличила.

Въпроси и изказвания имаше и от други граждани. Медицинска сестра от болницата попита как Общината контролира безразборното изхвърляне на домашни животни, които обикновено са некастрирани.

Беше направено и предложение от присъстващ гражданин за създаване на работна група от отговорните институции, като Агенцията за безопасност на храните (БАБХ), Общината, природозащитници и др., и да се набележат краткосрочни и дългосрочни мерки за справяне с проблема. Според него,

няма институция, която да се справи с проблема, ако гражданите не поемат отговорност, особено по отношение изхвърлянето на домашните кучета.

Друг пример даде гражданка за нападнато дете в двора на училище в Тутракан от 7-8 кучета, при който детето не е било нахапано, но е преживяло силен стрес.

Накрая кметът Димитър Стефанов предложи да се определи дата за дискусия, на която обаче да се явят и и пострадали от бездомни кучета, а не само природозащитници, защото на последната проведена такава, са се явили само природозащитници, които казали “кучетата да не  се пипат, ние ще си ги гледаме, ние ще си ги поддържаме”.

Това не е първата дискусия, която се води в общинския съвет на Тутракан по отношение на бездомните кучета. На редовната сесия от 28 август тази година бе разгледано писмо до Общинския съвет и до кмета на община Тутракан, подписано от  граждани, които изразяват сериозна загриженост и тревога по отношение липсата на контрол върху развъждането и изоставянето (изхвърляне на улицата) на кучета и котки в общината. Тогава също беше проведена дълга дискусия между граждани и кмета, от която нямаше конкретен резултат, до момента, в който не се случи инцидента с нахапаната лекарка.

В Тутракан няма общински приют за бездомни кучета, те се водят в приют в град Русе.

Кметът изрази и отрицателно становище срещу изграждане на такъв в Тутракан, защото щял погълне много ресурс и нямало да реши проблема.

В Тутракан обаче има Общинската програма и план за действие за овладяване популацията на безстопанствените животни на територията на Община Тутракан, за чието изпълнение е отговорен кметът. Програмата за периода 2025-2030 г беше приета от Общинския съвет тази година, когато е внесена и подписката от гражданите с искане да се вземат мерки.

В нея се съдържат данни за предходните години относно популацията и манипулациите на бездомни кучета и мерките, както и мерки, които ще бъдат взети за овладяване на популацията. 

Общият брой на безстопанствените кучета на територията на община Тутракан през 2024 г., преброени по методиката на Общината, е 95. Те са в различни населени места. В град Тутракан, за който се отнася дискусията, броят им е 57 . Тоест проблемът идва от около 60 кучета, една част от които агресивни, в самия град.

В програмата са описани конкретни мерки и средства за контрол и намаляване на популацията на бездомните кучета и котки, както и са разписани задълженията на отговорните институции.

Контролът по спазване на програмата и изискванията за отглеждане на домашни кучета се извършва от кмета и кметовете на съответните кметства, а съгласно Закона за защита на животните, кметът на общината и Общинска администрация организират и изпълнението на програмата и ежегодно внасят отчет за изпълнението й пред изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните – другата институция отговорна за контрола.

Според данните от програмата, броят на манипулациите и обработки на бездомни кучета в община Тутракан прогресивно е намалял – от 34 през 2021 г. до 13 през 2024 г., – при твърдения в дискусията за увеличена популация през 2025 г.. От 2022 г. до 2024 г. не е имало нито едно осиновяване на животно – при твърдения, че има много изхвърлени домашни кучета.

Общият брой на регистрираните домашни кучета в Община Тутракан до началото 2025г. е 353 бр.


Този текст е създаден в рамките на проекта „Медиен мониторинг върху непрозрачни общини в България и разследване на форми на корупция и злоупотреба с власт“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Димитър Пецов
Димитър Пецов е журналист на свободна практика и граждански активист от Силистра. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за гражданин, най-активно използвал правото си за достъп до обществена информация.

Още от автора

Промени в ръководствата на областната земеделска служба и болницата в Силистра обеща депутатът Слави Василев

От "Прогресивна България" заявиха в Силистра намерения за сериозни кадрови промени в Областна дирекция “Земеделие” и Многопрофилната болница в областния град. Това стана пресконференция в областната управа на Силистра,...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...

Рекордни загуби на питейна вода отчита екологичен доклад на Община Алфатар

Обща загуба на питейна вода от 56,46% за периода от май 2025 г. до април 2026 г. отчете Община Алфатар пред общинските съветници на редовното заседание на Общинския...

Още за новините

Да задържим младите лекари: кауза инвестира в бъдещето на педиатрията

Българската здравна система се изправя пред критичен недостиг на педиатри точно в момента, когато нуждата от тях расте. Новата програма „Лекари на бъдещето“ поставя обществото в центъра на решението, като отваря път за младите...

Над 1,6 млн. евро загуба в държавния конезавод „Коньовец“: Води ли се предприятието към фалит?

Над 1,6 млн. евро е загубата на единствения у нас държавен конезавод „Коньовец“ край Шумен. Работниците в предприятието не са получавали заплати от четири месеца, огромни са задълженията...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...