Повече от 40 деца и младежи от Варна ще опознаят отблизо света под морското равнище това лято, пише ЕкоВарна, заглавието е на редакцията. Ще се научат да се гмуркат и да разпознават подводния свят с определители. Ще обследват и фото документират крайбрежните морски екосистеми. Ще описват и заснемат определени дънни участъци с характерни и добре запазени представители на дънната флора и фауна. Ще вземат проби от дъното край дивите плажове и буните за анализ на замърсяването на морската вода. И не на последно място – ще участват в неформални обучения на тема «Живият свят на Черно море» и «Морето не е за една ваканция».
Всичко това ще се случи по проект „Живият свят на Черно море“, реализиран от Морски клуб „Приятели на морето“, съобщи председателят на клуба Дарина Иванова.
Целта на проекта е чрез атрактивни дейности да запознае децата и младежите с морската флора и фауна в Черно море и да възпита активна позиция към опазването й. Дейностите по проекта ще се реализират до края на октомври по Северното черноморско крайбрежие, в районите на Варна, Каварна, Шабла и Тюленово. Осъществяват се с финансовата подкрепа на „Виваком регионален грант“.
Повече за проекта чуйте в Морския ни подкаст с Дарина Иванова.
Черно море е много по-интересно, отколкото повечето хора могат да си представят. То е едно от най-забележителните в света, не само заради това, че е мост между различни култури, а заради уникалните особености, които водите му притежават. Няма да преувеличим, ако наречем Черно море „капсула на времето“. То е най-големият воден басейн, чиито водни слоеве не се смесват по между си. Така сероводородът не позволява проникване на кислород по-надолу от 200 метра, което от своя страна запазва потънали предмети почти непокътнати.
Около 2500 различни вида животни обитават водите му, като повечето от тях са миди, стриди и мекотели, разбира се в него можем да открием красиви дребни риби, морски змии, делфини и дори акули. Повече за морските обитатели на Черно море, може да откриете в определителя тук.
Тази статия е създадена от „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ (ОЦОСУР) в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с несторанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на ОЦОСУР и не непременно са споделени от „Про веритас“.