По-голям брой са образуваните досъдебни производства за каналджийство в района на Бургас.
Според данни на Районната прокуратура, от началото на годината до края на април те са 40 броя срещу 40 извършители. За същия период през миналата година досъдебните производства са били само 20 срещу 35 извършители. През летните месеци, заради топлото време, трафикът се увеличава и още повече.
На фона на останалите дела, които се разглеждат в Районния съд в Бургас, тези за каналджийство са сравнително малка част. Това са 24 дела от началото на годината до края на април. 10 Десет от тях са протекли по общия ред, а 14 по съкратените производства и споразумения.
Ефективните присъди са рядкост
Трите ефективни присъди, които Бургаският съд постанови за сирийските граждани Омар Аднан, Ахмад Муфид и Абдулах Абдулуахед по обвиненията им в каналджийство се оказват рядкост.
„Това са едни от най-рядко налаганите наказания като причините са няколко, те са комплексни. Това се наблюдава в цялата страна, при всички съдилища, които работят по тези текстове от закона. Извършителите основно са или непълнолетни и по закон наказанията им се редуцират, или са неосъждани, малоимотни с добри характеристични данни и такива, които не дават възможност да налагаме ефективни наказания. Това се дължи според мен, моето лично наблюдение, на много прецизния подбор на извършители от организаторите на каналите. Те си подбират лица, които отговарят на тези критерии, за да не лежат ефективно и по този начин убеждават все повече и повече хора да се включат в мрежите им“, обясни председателят на Районния съд в Бургас Евгени Узунов.
Задържаните трафиканти са предимно български граждани, но има и такива от Беларус, Грузия, Египет, Молдова, Сърбия, Франция, Тунис и Украйна.
„Обикновено за този вид престъпления се използват граждани с по-нисък социален статус, с финансово необезпечение. Това е и по-лесен начин да бъдат мотивирани да извършат и това престъпление. Нямаме данни тези лица да са били принуждавани или заплашвани за извършване на този вид престъпления, но те са може би по-лесно манипулируеми. Като възрастова граница – тя е средно между 30-50 -годишни“, допълни административният ръководител на Районната прокуратура в Бургас Мария Маркова. Рядкост са непълнолетните извършители като например Ахмад Муфид. Според статистиката има и други случаи, при които задържаните трафиканти са бежанци от Украйна или Грузия, пребиваващи в страната ни с хуманитарен статут.
Зад този вид престъпления има добре организирана международна мрежа. „Ние задържаме обикновено прекият извършител на деянието, но зад него стоят група извършители. При наличието на данни за други лица, респективно ние отделяме материали и продължаваме разследването и за неустановените, какъвто е случаят и с Омар Аднан, Ахмад Муфид и Абдулах Абдулуахед. Там също бяха установени и други лица, извършители като националности, които пребивават на територията на България и в чужбина. Имаме и преписки относно участието на полицейски служители“, обясни прокурор Маркова.
Тенденцията е да се използват чужденци
Оказва се, че пътят на мигрантите вече се пренасочва към Карнобат заради включването им в автомагистралата. Поради тази причина и най-много дела в областта се гледат именно в Районния съд в Карнобат. Любопитна подробност е, че повечето от трафикантите използват телефони Айфон, а комуникацията им се извършва предимно през платформите WhatsApp, Сигнал и Телеграм. Службите ни обаче имат затруднения за разбиването им и извличането на информация от тях.
Наказанията за този вид престъпление по закон са от 1 до 6 години затвор и глоба от 5000 до 20 000 лв.
„На мен особено болна тема ми е тази глоба, почти във всички случаи несъбираема, тъй като имуществата на извършителите са или липсващи, или има невъзможност за събирането на такива.
Тенденцията, която напоследък се забелязва е да се вкарват чужди граждани, повечето от балканските държави като Сърбия, Северна Македония, Румъния, Украйна, хора, на които не можем и да проследим дори имотното състояние, камо ли да съберем някакви средства от техния патримониум“, обясни съдия Евгени Узунов. Според него, трябва да има двустранни преговори на държавно ниво между българското правителство и Република Турция, както и между страните от Европейския съюз и тези, от които идват самите мигранти.
Той допълни, че завишаването на наказанията може да доведе до изместване на трафика на мигрантите към Северна Македония или Гърция, но няма да реши трайно проблема.