„За истината“ препубликува анализ на Вилдан Байрямова от „Дойче Веле“.
В рамките на по-малко от денонощие двете фракции на доскоро желязната партия ДПС дадоха старт на предизборните си кампании в Кърджали. Но с различни послания.
В Кърджали кандидатите на „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски подчертаха, че те са истинската партия и само те могат да гарантират нови стандарти на живота в цяла България. Следващите неотклонно лидера си Ахмед Доган пък тълкуват абревиатурата като „Делян за права и свободи“, а АПС (Алианс за права и свободи) – като „Антипеевски съюз“ и „Ахмед за права и свободи“. На плакатите и на двете фракции фигурира надписът ДПС.
Нито един от турскоезичните кандидати не си спести речта на майчиния език, макар и с риск да бъде глобен от ЦИК за това.
„Листа без деребеи“
В листата на „ДПС – Ново начало“ първите три позиции са заети от общинските кметове на Кърджали, Черноочене и Джебел. След тях са досегашните депутати от до неотдавна единното ДПС Байрам Байрам, Елван Гюркаш, Айтен Сабри и други нови лица. Всички бяха представени като изключителни експерти в различни сфери. Водещият церемонията по представянето обяви, че „в тази листа няма деребеи и компрометирани личности“. Да я уважат с френетични ръкопляскания, пронизително свирене и гръмогласни скандирания в Дома на културата в Кърджали пристигнаха три общински администрации, кметове на населени места и партийни активисти.
„Този път ще постигнем амбицията си „ДПС – Ново начало“ да бъде в управлението на страната. Битката с деребеите и агентите на ДС в ДПС ще бъде вечна, докато те си тръгнат от тази политическа партия. Всеки трябва да знае, че бъдещото правителство на страната ще бъде евроатлантическо и ще развием България до нови висоти“, отсече Байрам Байрам. Според него „някой натисна копчето в Москва и агентите на Държавна сигурност направиха така, че да дестабилизират както ДПС, така и нашата родина“.
Бившият евродепутат и втори мандат кмет на Джебел Неджми Али подчерта, че благодарение на Пеевски на общините, управлявани от ДПС, са осигурени 420 милиона лева. И припомни, че когато на предишния пак предсрочен парламентарен вот ДПС се оказа втора политическа сила, почетният лидер Ахмед Доган не се обадил на „момчето“ да го поздрави за шеметния успех. И пак той бил виновен страната да няма правителство – с разпореждането парламентарната група да не подкрепи проекта. „Сега щяхме да имаме министри и заместници във всяко министерство, областна управа и държавни структури. В периода 2001-2009-а година имахме 4800 представители в изпълнителната власт“, посочи Али и настоя ДПС да си върне присъствието във всички нива на държавното управление. Вече половин година централното ръководство събирало данните на млади хора с образование от университети в ЕС с целта да ги върне в България. Сега задачата била да убедят и привлекат към „ДПС – Ново начало“ всички онези, които са предпочели крилото на Сокола.
Преди обаче да се представи на българските избиратели, цялата листа отишла за пет дни в Турция в регионите с български изселници и за краткия си престой там успяла да промени нагласите. Защото пък преди това хората на Доган обяснявали пред изселническите организации, че „навсякъде листите ще бъдат пълни с българчета заради Пеевски и тук-там по някой турчин“. „Всички да са наясно – от 27 области 22 са с нас! От 34 общини 22 са при нас и всеки ден пристигат нови братя и сестри“, разкри Неджми Али. Той изрази надежда, че до края на кампанията разколебаните активисти и избиратели ще се влеят в Новото начало.
За предателите и „възродителите“
Не липсваха и обвинения в предателство – че подмолно „бивши колеги“ се регистрирали под шапката на други партии, че когато те били все още в парламентарната група, имало много интриги, а ето сега вече нямало. „Тези същите хора в стремежа си опазят личния си интерес предадоха ДПС и българския етнически модел, който е най-голямото постижение на всички депесари. Сега целта ни е идеолозите и извършителите на „възродителния процес“ да понесат своята отговорност, каквато някой много дълго време не им потърси“, обяви Станислав Анастасов, заместник на Пеевски.
Той подчерта, че имало все още живи сред виновниците за престъплението – тогавашните първи секретар на ОК на БКП Георги Танев и директор на МВР Атанас Кадирев. Кадирев обаче е починал в София на 92-годишна възраст. Вярно е, че партийният шеф Георги Танев е жив на 80 години, но любимата на Пеевски прокуратура умишлено изчака кончината и на последния от „архитектите“ на преименуването и прекрати делото. А в края на 2022-а година Софийският апелативен съд върна делото за продължаване на процесуално-следствените действия. Анастасов пропусна да уточни това.
Ахмед Доган води листата на АПС в Кърджали
Но не дойде за старта на кампанията. А и по традиция всевъзможните партийни лидери започват да пристигат в „бастиона“ едва в последната седмица преди вота. Ситуацията с двете ДПС в избирателния район Кърджали наистина е сложна – докато три от седемте общини кръжат около Пеевски, останалите четири са с почетния председател. Областният съвет на ДПС също остана верен на Доган. А докъде е стигнал разломът при общинските съветници тепърва ще се види.
„Страхът стана основно чувство“
„Напоследък страхът стана основното чувство сред работещите в администрациите, в общинските структури и в бизнеса. Но на това трябва да се сложи точка, не може един Пеевски да страхува хиляди хора“, заяви единствената жена в листата на АПС Елван Атилла.
Тя посочи, че Пеевски използва всички възможни лостове на страха и натиска чрез хората си по места: „уволняват се служители дори в предпенсионна възраст, на бизнесите се пращат пълчища от контролни органи, спират се водоснабдяване и електрозахранване, отправят се заплахи за разправа“. „Защо избрахме Пеевски ли? Защото ни лепнаха етикета на етническа партия, но той съвсем не е първият българин християнин в тази партия, а той прегази доверието ни, клекна като кукувица в гнездото, което не е създавал“, обясни активистката с 34-годишен опит. За грешката с избора на „това момче“ за съпредседател на ДПС и последвалата криза, както и за нуждата от извинение пред избирателите, говориха всички кандидати.
„Делян Пеевски си въобрази, че без коалиционно споразумение може да се направи правителство с участието на ДПС, а той да назначава министри. Кметът на Кърджали прилага неговия модел, но откъде е сигурен, че общинските съветници няма да го лишат от доверието си? Затова е този разрив, но много хора ще прогледнат“, увери ексдепутатът Ремзи Осман, сега втори в листата.
Битката за Сталинград?
В зората на политическата си кариера експрезидентът Георги Първанов яхна националистически настроените хора в Кърджали – същите, които крещяха „Турците в Турция, България за българите!“. На предизборен митинг пред същия този Дом на културата той обяви Кърджали за Сталинград и че тази битка ще бъде спечелена от ОКЗНИ (Общонароден комитет за защита на националните интереси). Сега 30 години по-късно градът отново е епицентър на трусове, този път воюват монополистите на турския етнос и мюсюлманите. „Кметът турчин мачка турците и ако до 1989-а имаше комунистически режим на Живков, сега е същото, но с Пеевски“, коментира Кадир Мустафов от листата на АПС.
Запитани не се ли притесняват от обвързването с лидер, атакуван по закона „Магнитски“, неговите верни хора нямат отговор. Само подигравателен смях и пренебрежение.