График за дейностите по проект за 1.5 млн. лв., изпълняван в Севлиево от любимото на Общината дружество „Еко Традекс Груп“ е търговска тайна. С този аргумент Община Севлиево отказа да предостави графика за дейностите от ремонта, който продължава три месеца и няма изгледи скоро да приключи, при заложен в договора срок за изпълнение 54 календарни дни.
Графикът бе поискан, за да се види как изпълнителят е планирал работата по проекта – на какви етапи и в какви срокове.
„Предоставянето на поисканата информация би довело до разкриване на защитена от закона тайна, а именно търговска тайна“, пише в отказа на Община Севлиево да предостави поисканият по Закона за достъп до обществена информация график.
В Община Севлиево очевидно не са чели Закона за защита на търговската тайна (ЗЗТТ). Ако бяха, щяха да знаят, че този закон „не се прилага по отношение на правото на свободно изразяване на мнение и правото на информация, съгласно Хартата на основните права на Европейския съюз, включително зачитайки свободата и плурализма на медиите“ (чл. 2, ал.1, т.1 от ЗЗТТ).
Как 54 дни станаха три месеца
Пълното име на проекта, който се изпълнява, е „Извършване на строително-монтажни работи при реализацията на проект „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево”. Работата, според публично достъпната документация, е обособена в 12 етапа, т.е. ще се подменят водопроводи и водопроводни отклонения по 12 улици.
В договора между Община Севлиево и „Еко Традекс Груп“ е записано, че конкретните срокове за изпълнение на отделните дейности са определени от изпълнителя в линеен календарен график, неразделна част от предложението му. Този договор е публичен и от него се вижда, че от дружеството предлагат да извършат работата за 54 календарни дни – много под максимално допустимия срок от 180 дни, посочен в обявлението за обществената поръчка на Община Севлиево. Вероятно предложеният очевидно много по-къс срок е заради тежестта, която продължителността на ремонта има при оценката на кандидатите – 50 на сто (останалите 50 % са за ценовата оферта, б.р.).
„Еко Традекс Груп“ обаче се оказва единствен участник в обявената обществена поръчка и като такъв би могъл да предложи по-реалистичен срок за изпълнение, но вероятно от дружеството в последствие са научили, че в тази процедура са без конкуренция.
Разкопаният град
В договора е записано още, че срокът за изпълнение започва да тече от датата на подписване на протокола за откриване на строителната площадка. „За истината“ не разполага с тази дата, но би могло да се приеме, че строителните дейности започват на 3 юни 2024 г. Оттогава, според съобщение на сайта на Община Севлиево, в града се въвежда временна организация на движението по три улици (реконструкцията на улични водопроводи обхваща 12 улици).
От това съобщение остава усещането, че ще се работи поетапно. Нищо такова обаче не се случва. Малко след началото на изпълнението на проекта разкопаването е повсеместно и в града става невъзможно не само да се шофира, а на места и ходенето пеша е предизвикателство.
Днес, точно три месеца по-късно, по улици има складирани строителни материали, натрупани тротоарни плочи и части от такива, насипан е шрошляк и каменна фракция върху тротоарите и по пътното платно, дори там, където водопроводните отклонения вече са подменени. Най-фрапиращо е на кръстовищата, където трошлякът се разпръсква по пътното платно от завиващите автомобили. Само с виждане може да се установи какви облаци прах се вдигат цяло лято в четирийсетградусовите жеги.
Чистене поне веднъж седмично, но на хартия
В раздела, озаглавен „почистване“ на техническата спецификация, е записано, че „изпълнителят трябва да отстранява и премахва от района на площадките всички отломки и отпадъци поне веднъж седмично“, а и по-често, ако е необходимо. Пак там пише: „всички отпадъци трябва да се отстранят по начин, който не предизвиква замърсяване по пътищата“. В Севлиево отпадъците не само, че не се чистят, а се разнасят из целия град чрез автомобилите, които се движат по заринатите със строетелни отломки и материали улици.
Линейният график би разкрил, ако жегите са само предлог?
Между другото високите температури са една от причините работата да се забави, твърди пред „За истината“ източник, пожелал да не бъде цитиран. С колко обаче и на какво основание, не е ясно, тъй като публична информация за спиране на проекта и възобновяването му, не се открива.
Ако е задействан член 6 от договора, съгласно който изпълнението се спира, а срокът за изпълнение спира да тече при т.нар. непреодолима сила, каквато без съмнение са изключитено високите летни температури, то би трябвало това да стане с отделен акт – акт 10 за спиране и последващ акт 11 за възобновяване на строителството.
Подобна клауза е залегнала в договора, но в него е залегнало още, че „всяка забава с повече от 30 работни дни при изпълнение на дейност по договора съгласно линейният календарен график или допълнително определен срок, се счита за неизпълнение на договора“ и изпълнителят дължи неустойка от 0.5% върху стойността на неизпълнените дейности.
За колко е спирана работата, както стана ясно е тайна. Линейният график също е тайна. За тази тайна държавата ще плати 1.5 млн. лв. от капиталовата програма на Министерството на регионалното развитие, докато севлиевци три месеца ходят край изкопи, газят строителни материали, трошат колите си по дупки и дишат пепела от всичко това, а накрая дори нямат право да научат дали някой не злоупотребява с парите им. Така става, когато сме срещу непреодолима сила.