Десетки жители на шуменски села протестираха на 7 януари т.г. пред областната администрация в Шумен срещу изграждането на ветропарк „Ружица“ на територията на общините Никола Козлево и Каолиново. Недоволните настояват областният управител на Шумен Бейнур Ахмед да спре изграждането на парка, в който трябва да има общо 50 турбини.
Протестът беше организиран от неправителственото сдружение „Чиста природа“, създадено преди месец с цел да ограничи ветрогенераторите в Шуменска област.
Перките, както ги наричат местните хора, ще бъдат разположени около каолиновските села Долина, Лиси връх, Лятно и общинския център Каолиново, както и козлевските села Вълнари, Ружица, Църквица, Крива река, Красен дол и Хърсово. Повечето от жителите на тези населени места разбраха за изграждането на ветропарка едва в края на ноември 2024 г., когато започнаха обществени обсъждания на доклада по Оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/ на бъдещите ветрогенератори.
Идеята около селата им да се построят турбини, високи 200 м., при това върху плодородни обработваеми земи, предизвика недоволство сред местните хора още по време на обществените обсъждания. В община Никола Козлево и представители на местната власт се обявиха против ветропарка, но твърдят, че не могат сами да спрат изграждането му.
„Оказа се, че не можем да спрем изграждането му, защото паркът ще бъде на територията на две общини и решенията няма да се вземат от общинските съвети, а от областния управител“, каза общинският съветник от Никола Козлево Ахмед Ахмед, един от участниците в протеста. „Тук сме на мирен протест. Искаме да се чуе нашия глас за ветрогенераторите, защото те ще се строят в нашите общини, а никой не ни е питал дали сме съгласни. Ние не сме само против ветропарк „Ружица“, ние сме против всички генератори в нашите села“, заяви Ахмед Ахмед. И коментира: „Инвеститорите прескачат общинския съвет, това е допуснато от законодателя. След като дадена фирма работи на територията на две и повече общини, решенията не се вземат от общинския съвет, а от областния управител. Защо трябва да се прескача местната власт и по такива важни въпроси ще се произнася областният управител, като областните управители се сменят с всяко правителсто?“, възмущава се съветникът от Никола Козлево.
„Ние, като жители на засегнатите села, изобщо не бяхме информирани за ветропарка. Разбрахме едва преди месец, когато започнаха обществените обсъждания“, казаха протестиращите и посочиха, че се притесняват и за здравето си, и за природата, и за земите си. „На срещите почнахме да им задаваме обикновени въпроси /на инвеститорите/, а те не можаха да ни отговарят. Не могат да ни гарантират с нищо как ще ни опазят здравето и природата“, казва жена от козлевските села.
Хората са притеснени, че 200-метровите ветрогенератори, които ще се монтират в района, се пускат в експлоатация за първи път и те ще бъдат като „опитни зайчета“ за тяхното въздействие. „Казват ни някакви данни от чужбина, но там са съвсем други ветрогенератори, те нямат нищо общо с нашите перки. Нашите се строят за първи път, ще бъдат огромни като Айфеловата кула и ще имат големи последствия – инфразвук, ултразвук“, страхуват се протестиращите. „Ние като жители на тези общини нямаме никакви ползи от тези перки, имаме само едно облъчване и нищо друго“, категоричен е Ахмед Ахмед.
Затова протестиращите настояват областният управител на Шумен да спре проекта и да не подписва никакви разрешения за застрояване. „Ние от сдружение „Чиста природа“ затова сме тук, за да призовем областния управител да не подписва разрешителните за строеж и за общите устройствени планове“, казва Димитър Стратиев от неправителствената организация. Той коментира, че заради ветрогенераторите в община Никола Козлево ще се промени предназначението на 3000 декара плодородна земя и ще се изсекат 53 декара гори, попадащи в сервитута на перките. „Излиза, че перките са по-зелени от гората!“, възмутено коментира Стратиев.
Протестиращите са събрали над 1000 подписа от засегнатите села срещу изграждането на ветрогенераторите и са пращали жалби до всички възможни институции, включително премиер, президент, европарламент, еврокомисия. „Никой не ни обърна внимание“, недоволстват жителите на двете общини.
„Никой не ни пита и не ни информира за нищо, въпреки че се разполагат в нашите земи и в нашите села“, казва ядосано Владимир Лазаров от с. Вълнари, който обработва 1 500 декара в района. „Изобщо не знам какво ще се прави във Вълнари, не знам къде ще бъдат перките и дали пътищата до тях няма да минават през моите земи. Нямаме никаква информация в селото какво ще се случва. Питам кмета /на Вълнари/: „Абе, кмете, как се провежда обсъждане, без да се информира населението?“. Той вдига рамене“, казва Лазаров.
Областният управител Бейнур Ахмед проведе закрита среща с протестиращите. „Те изразиха опасенията си относно въздействието на ветрогенераторите върху здравето на хората и околната среда“, съобщиха от пресцентъра на областната управа. Хората са посочили, че не са съгласни върху плодородна земя да бъдат изградени тези съоръжения и са изпратили възражения до редица институции.
„Областният управител Бейнур Ахмед заяви, че при такива обществено значими казуси е много важно местната общност да бъде добре информирана. Той подчерта, че по тези инвестиционни проекти се е работило от години и за това има решения на съответните общински съвети за промяна на общите устройствени планове. Относно неговите правомощия в процедурата по изграждането на ветрогенераторните паркове областният управител заяви, че всичките му действия ще бъдат при спазване на законите и нормативната уредба с цел да защити общите интереси на живущите в тези общини“, съобщиха от пресцентъра на администрацията.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.