Жители на Кърджали, кандидатствали с проектни предложения по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, изразиха недоволство заради големия брой неодобрени проекти в общината, според публикувания в сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството(МРРБ) списък. Гражданите отправят запитвания към общинската администрация дали могат да обжалват, съобщават от пресцентъра на общината в Кърджали.
Само осем проекта от общо 43 в община Кърджали ще получат финансиране.
Кметът на Димитровград изпрати протестни писма заради одобрените за саниране жилищни блокове
Сред недоволните са и жители на града, които са попаднали в резервния списък при санирането по Националната програма за енергийна ефективност, изтеглили са си документите и сега отново са в листата на чакащите.
Европейската прокуратура разследва скандален случай на саниране в Силистра
Процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ е в рамките на Национален фонд за възстановяване и устойчивост. Общо 5 са общините от област Кърджали, кандидатствали с проекти по нея. В община Ардино шестте подадени проекта са в резервния списък. В община Джебел в резервите са 4 проекта, в Крумовград – 15 и в община Момчилград – 18. Две от общините имат проекти и с прекратено производство. Това са община Крумовград – 2 проекта и община Момчилград – 3, става ясно още от публикувания списък, цитиран от Радио Кърджали.
Общинската администрация е готова да съдейства на собствениците, ако имат желание да обжалват, е уверил зам.-кметът на Община Кърджали Даниел Делчев.
Кметовете на Смолян, Русе и Стара Загора обявиха, че са изпратили протестни писма в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Те настояват за преразглеждане на класирането. В Благоевград и Кюстендил също не са доволни от резултатите. Съмненията са за фалшиви енергийни обследвания.
Заместник-председателят на парламентарната комисия по енергетика Радослав Рибарски (ПП-ДБ) обяви, че ще инициира изслушване на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, която лицензира фирмите, извършващи енергийните обследвания.
МРРБ: Има четири пъти повече желаещи за саниране, отколкото средства.
Нормално е да се появи недоволство у всички. Ако получим сигнали, че дадени сертификати не отговарят на изискванията, ще спрем проектите в нарушение. Това каза в ефира на NOVA NEWS преди няколко дни Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ.
„Нашата главна цел е икономия на енергия на база сертификати за енергийна ефективност. За да премахнем субективния фактор, оценката се базира на официални документи. Информационната система изчислява оценката на конкретния блок на основа на отделните критерии. Сред тях са ефективността на инвестицията, енергийната ефективност и големина на сградата. За саниране са кандидатствали 3000 сгради. За тях са нужни 4 млрд., а имаме 1,1 млрд., плюс още 700 милиона. За целия сграден фонд у нас са необходдими общо над 50 млрд. лева“, обясни Василев.
Информацията за недоволството на гражданите от класирането за безплатното саниране обобщава Mediapool – тук
През 2023 г. в област Кърджали са сключени 104 договора по програми на ЕС на стойност 49 279 016 лв.
Бенефициентите по тези договори са 67 на брой. По общини най-голям е делът на община Кърджали с 23 сключени договора на стойност 19 319 331 лева. Като основен интерес е проявен към Програмата за развитие на селските райони.
Това заяви на пресконференция в края на миналата година ръководителят на Областния информационен център в Кърджали Дора Христова, която направи своеобразен отчет на центъра през последната година и в рамките на приключващия проект „Областен информационен център – Кърджали – продължаваме заедно”, финансиран по програма „Добро управление” чрез Европейския социален фонд.
По думите на Дора Христова бенефициентите, особено в лицето на бизнеса, са проявявали интерес и към отделни мерки, финансирани чрез МИГ, а именно „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности”, както и към отделни процедури към ПВУ – например Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията и Технологична модернизация.
Дора Христова обяви успешното приключване на проект „Областен информационен център-Кърджали-продължаваме заедно“, финансиран по програма “Добро управление“ чрез Европейския социален фонд ЕСФ. Проектът бе изпълняван в продължение на 2 години-2022 и 2023г. и общата му стойност е 268 499.00 BGN.