BG | EN

Гражданите спряха изграждане на соларен парк върху 9 хил. дка земеделска земя край Сухиндол

Граждански патрули ще следят дали няма да започне ново разчистване на плородна земя, върху която да се монтират солари.
Снимка: „Ти решаваш за Сухиндол“

Гражданската енергия спря изграждането на соларен парк, сочен от инвеститора като най-големия в България, в землищата на община Сухиндол и с. Коевци. Това се случи въпреки, че в пълно нарушение на законодателството кметът на Сухиндол беше издал разрешително на инвеститора да започне почистването на храсти и дървета от земеделската земя общинска собственост.

След като от неправителствената организация „Ти решаваш“ сезираха Регионалната дирекция по горите (РДГ) във Велико Търново, Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) в същия град и министъра на земеделието и храните, се оказа, че кметът на Сухиндол Павел Чернев е действал на своя глава, без да се съобрази с нормативната уредба, а инвеститорът е започнал да подготвя терена за бъдещата си инвестиция, без да е получил всички необходими за това разрешителни.

Най-скандалното е, че земята, върху която беше започнала подготовка за огромен по мащабите си соларен парк, в голямата си част все още е земеделска и предназначението й не е променено, а друга част е новообразувала се гора, което също изисква промяна на предназначението от земеделска в горска територия и едва след екологична оценка в производствена зона.

Всичко това става ясно от кореспонденцията между неправителствената организация „Ти решаваш за Сухиндол“, РДГ и РИОСВ във Велико Търново, която от сдружението публикуваха в социалната мрежа фейсбук.

На базата само на разрешителното, което кметът на Сухиндол издава,

фирмата инвеститор заобикаля законовите процедури и започва дейност,

в резултат на която вече са унищожени, по изчисления на „Ти решаваш“ над 600 декара пасища, изоставена орна земя, гори и храсти в земеделски земи, включително и чрез премахване на горния пласт на почвата.

Случаят е предаден на прокуратурата, а междувременно кметът на община Сухиндол отмени заповедта си, с която даде право на инвеститора да започне подготовка за бъдещия соларен парк.

Зад инвестицията стои дружество с ограничена отговорност „Уаби-Саби Алфа“, регистрирано на 29 март 2024 г. на адрес в Сухиндол. Съдружници в него, според Търговския регистър, са три чуждестранни дружества – австрийските „Грийн Сорс“ с дялов капитал от 45 хил. лв., „Кор Валю Кепитал“ със същото дялово участие и „Ел Ес Джи Билдинг Сълюшънс“ с размер на дялово участие 10 хил. лв.  

Инвестиционното предложение би могло да се нарече и подкупващо, което изобщо не сваля вината от общинската власт в Сухиндол.

Защото преди кметът да разреши да започне подготовка на плодородната земя за превръщането й в соларен парк, той и сухиндолските общинари вероятно са били изкушени от щедрите обещания на инвеститора.

„За да засили позицията си“ (цитатът е от инвестиционното предложение, б.р.) той предлага да депозира 220 хил. евро в ескроу сметка, като депозитът ще бъде възстановен след получаване на разрешителното за строеж. Ескроу сметката е специален вид сметка, в която независима трета страна държи сума, докато всички договорени условия се изпълнят.

Освен това инвеститорът се ангажира да покрие разходите за електричество на Общината, Читалището, две детски градини, едно училище, една детска ясла и един социален дом, плюс сметките за уличното осветление на град Сухиндол. Зад тази щедрост има едно условие – разходите за електричество не трябва да надвишават стойността на фактурата за 2022 г. плюс 5%.

Има още обещания: инвеститорът се ангажира да подмени уличното осветление с LED, но конкретно предложение щяло да дойде на по-късен етап. Предлага още дофинансиране месечното възнаграждение на един работник в местния музей в размер на 1500 лв. за срок от две години и спонсорство на местния футболен отбор. Планира още да компенсира наемателите на общински имоти, които получават субсидии за земеделска земя, ако имотите им попаднат в харесаните за соларния парк терени.

За финал дружеството обещава да се регистрира в община Сухиндол, което в последствие прави, „и така да допринесе за попълване бюджета на общината“, пише в инвестиционното му предложение.

Дотук всичко звучи прекрасно, въпреки, че прилича на сделка – вие ми дайте 9 дка общинска земя, колкото по прогнозни сметки ще са нужни за фотоволтаичната централа с вятърен парк и система за съхранение на ел. енергия с обща мощност 300-500 мегавата, аз ще покрия някои ваши сметки.

И вълкът сит, и агнето цяло, казва за подобни сделки народът,

но в случая сметките и на двете страни излязоха криви, след като избухна гражданското недоволство. Гражданите показаха, че са гневни в мащабни протести, организирани от „Ти решаваш за Сухиндол“, които принудиха кметът на общината да отмени издаденото разрешително на инвеститора, с което той започна да подготмя земята за инсталиране на соларите.

Любопитно е какво ще установи прокуратурата, сезирана от РДГ във Велико Търново, след като от дирекцията са установили „неправомерно механизирано премахване на горско-дървесна растителност и изравняване на терен“. Това е записано в констативния протокол след проверка на място, изпратена по сигнал от „Ти решаваш за Сухиндол“. С писмо до медиите от организацията обещаха да следят с граждански патрули дали техника няма да навлезе отново в земята на Сухиндол, която е една от най-плодородните у нас.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Габрово е втора след област Видин по намаляване и застаряване на населението

С 2140 души е намаляла за последните три години област Габрово. Продължава негативната тенденция за застаряване на населението и намаляването му в следствие на отрицателен естествен прираст. По...

БАБХ закрива „птицеферма от Ада“ в с. Крамолин заради ужасяващите условия в нея

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) постави под засилен контрол ферма за отглеждане на кокошки в севлиевското село Крамолин. "Предстои поетапна депопулация на животните, отглеждани при варварски...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Още за новините

Адреналин, кокаин и агресия: случаят „Явор“, заснет от охранителна, а не от полицейска камера

Полицаи се събират довечера във Варна в защита на колегите си, задържали Явор Георгиев в нощта на неговата смърт. Видео показва как униформените удрят поваления на земята 36-годишен...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Прозрачност на хартия: Общинският съвет в Дряново не поддържа видеоархив на заседанията си

Общинският съвет в Дряново не поддържа публичен видео архив на заседанията си, а протоколите от се публикуват с месеци закъснение, установи "За истината". Последният протокол, от който може...