
Граждани на Павликени и близкото с. Върбовка, поискаха общинските съветници да задължат представителите на Община Павликени да не приемат Доклада за оценка на въздействието на околната среда (ДОВОС) на проекта за строеж на инсталация за изгаряне на боклук.
Проектът предвижда в района да се изгради цех за каменна вата с енергоцентрала към него, която да се захранва от модифицирани горива, получени при горенето на отпадъци. Предложението е на инициативната група „За Павликени“ .
Всичко за инвестиционния проект и какво се случи до момента – тук.
Засега не е ясно кога Общинският съвет в Павликени ще бъде свикан, за да разгледа искането, но във всички случаи това трябва да изпревари заседанието на Експертния екологичен съвет към Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново.
Според неофициална информация то трябва да се проведе до края на март 2022 г. и това ще бъде второ му заседание. На него членовете ще преразгледат първото си (положително, б.р.) становище за инвестиционното предложение „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени“, с възложител „Петрургия“ ООД, София.
Дружество „Петрургия“ е собственост на Румен Гайтански – Вълка, а повторното свикване на Експертния съвет е изискано от назначения на 1 февруари т.г. нов директорът на РИОСВ – Велико Търново Мая Радева. В мотивите й са посочени особените мнения на двама от членовете на съвета, с които са изтъкнати процесуални пропуски, непълноти на ДОВОС по отношение на различни компоненти и фактори на околната среда.
С подкрепата на Община Павликени
Преди повторното разглеждане на ДОВОС от инициативна група „За Павликени“ искат да са сигурни, че Община Павликени този път няма да предаде гражданите, след като на първото обсъждане кметът на Павликени Емануил Манолов (БСП) и заместникът му Анастасия Вачева подкрепиха инвестицията на Гайтански. Това бе определено като недостойно предателство от Пенчо Пандъков – хидробиолог и участник в Експертния съвет с експертното си мнение. Негов е един от двата гласа „против“ предложението на Гайтански. Другият е на Дарита Заричинова от сдружение „За Земята“.
Подкрепата от Манолов и Вачева е дошла въпреки обстоятелството, че по време на този съвет е била депозирана декларация от Общински съвет Павликени, с която съветниците са категорично и единодушно против инвестицията в с. Върбовка. Декларацията е гласувана на 27 януари т.г.
От същия ден е и противоположно становище на Община Павликени, която на 27 януари внася в РИОСВ положителното си становище за проекта край с. Върбовка и дава принципно съгласие да се изгради завод да каменна вата и към нея централа за производство на енергия, която ще се захранва от горенето на боклук, т.е. от модифицирани горива тип RDF.
Според еколози бъдещата инсталация за горене на боклук ще застраши здравето на хората, тъй като във въздуха ще се отделят диоксини и флурани – химични съединения, които се отличават с висока токсичност. Това ще рефлектира още върху почвата, ще съсипе земеделието в един изключително земеделски район и ще унищожи пчелите, убедени са природозащитници и местни жители.
Извън работно време
Обяснението за разминаването се оказа несериозно. Според заместник-кметът Анастасия Вачева подкрепата на Община Павликени за проекта на Вълка е внесена в РИОСВ на 27 януари в рамките на работния ден, докато декларацията на съветниците, която е от същата дата, е гласувана извън работно време.
Допълнителна подробност е, че макар и гласувана след края на работния ден декларацията на общинските съветници припокрива исканията на гражданите на община Павликени, докато становището на кмета и заместникът му се разминава с тях. За това Вачева също има обяснение и го заявява на Експертния съвет. Там тя казва, че гражданските протести са „един метеж, политизирано мероприятие“, а декларацията на съветниците е приета под натиск.
В Общината имали предварителна информация от работата на постоянните комисия към Съвета, която не оставяла съмнение, че текстът няма да бъде подкрепен. Как заместник-кметът се е добрал до тази предварителна информация и защо я е приела за окончателна, не е ясно, но очевидно и за това разминаване има обяснение.
Според Анастасия Вачева тъй като не всички жители на общината имали негативно отношение към проекта на Вълка и „хората, които мислят различно, не са на улицата“. Това явно е било достатъчно в Община Павликени да са убедени, че мислят по един начин с общинските съветници, затова когато декларацията против проекта на Вълка е факт, изводът е, че е приета „под натиск“.
С ясно разписан мандат и задачи
След срамните действия на представителите на община Павликени на предишния експертен съвет към РИОСВ – Велико Търново, ние от „За Павликени“ смятаме, че като част от подготовката за предстоящия нов експертен екологичен съвет е необходимо този път хората, представляващи интересите на гражданите на община Павликени, да участват в работата на съвета с ясно разписан мандат и задачи, заявяват от инициативната група „За Павликени“ при внасяне на предложението за решение в Общинския съвет.
С него се настоява представителите на Община Павликени в Експертния екологичен съвет към РИОСВ Велико Търново да гласуват „против“ инвестиционното предложение за изграждане на завод за каменна вата и електроцентрала, която ще произвежда енергията за производството на каменна вата чрез горене на тонове отпадъци.
Според инвестиционното предложение бъдещата електроцентрала ще има непрекъснат режим на работа – 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. Капацитетът й е 56 тона на час или 1160 тона на денонощие и 420 хил. т годишно, което я превръща в най-мощния производител на енергия от модифицирано гориво у нас, по-голям дори от бъдещия инсинератор на София.
Твърде съмнително
Проектът „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“ е публичен от март 2021 г., но в Павликени разбират за него едва в края на миналата година. Дору-горе по това време за него разбрал и кметът на Павликени и то от медиите, разказват общински съветници пред „За истината“.
Подобно обяснение обаче е трудно да бъде прието, тъй като справка в сайта на РИОСВ сочи, че още през март 2021 г. Инспекцията публикува инвестиционното предложение на „Петрургия“, от което става напълно ясно, че енергията, с която ще се захранва цеха за производство на каменна вата, ще идва от енергийна централа, която да осигурява непрекъснато електроподаване. На входа в системата като гориво ще постъпват модифицирани горива от отпадъци (RDF). Предложението е видимо и днес на сайта на РИОСВ, а под датата на публикуване пише 23 март 2021 г.
Същото предложение се оказа, че е било и на сайта на Община Павликени, установява „Сухиндол Инфо“ и нагледно обяснява в публикувано видео как предложението на „Петрургия“ действително е качено на общинския сайт, но само като име на файл, който при отваряне, се оказва празен. Медията подозира умишлено криене на информация, което изглежда твърде логично на фона на последващите събития.
Има и още един детайл, който хвърля съмнение върху това откога кметът на Павликени знае за инвестицията на Вълка и дали не е мълчал умишлено за нея. Все пак става въпрос за инвестиция от 420 млн. лв., която по проект ще разкрие около 300 нови работни места и ако Емануил Манолов е разбрал за всичко това от медиите, то е скандално.
Междувременно подкрепящите подписката срещу намеренията на Румен Гайтански-Вълка да строи електроцентрала и гори боклуци край с. Върбовка стават все повече. На 14 март инициативен комитет за събиране на подписи предстои да бъде учреден в Севлиево – единственият град от досега включилите се в гражданското недоволство, който е извън великотърновска област, но на 25 км. от с. Върбовка. Това, според „За Павликени“ е достатъчно, за да взриви екологична бомба и в община Севлиево, се вижда от карта на негативното въздействие, разработена от експерти.
В момента подписи се събират във Велико Търново, Павликени и Сухиндол, а Общинският съвет в Левски гласува декларация срещу проекта на Гайтански.