
Въпреки че не фигурират сред водещите в областта, двете средни училища в Дряново играят важна роля в образователната система на региона, осигурявайки възможност за професионално развитие в сферата на услугите и туризма, които бележат и профила на икономиката в общината. Това показват оповестените днес от Регионалното управление по образованието резултати от първото класиране за гимназиите в област Габрово.
В града функционират само две средни училища, които предлагат общо три специалности за кандидат-гимназистите.
Под нивото на областта
Природоматематическата гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ (ПМГ) в Габрово за поредна година държи най-висок праг за прием. Безспорен лидер в класацията е математическият профил с английски език, където минималният бал е 431.
На второ място се нарежда същата специалност в същото училище, но с немски език като втори чужд език и бал от 412.
Профилът „Природни науки с английски език“ в Средно училище „Васил Левски“ в Севлиево е третият, за който се иска висок бал (351.50), следват „Природните науки“ в ПМГ „Академик Иван Гюзелев“ (348).
Хуманитарните науки в Националната Априловска гимназия изискват бал от 319 за класиране.
Средно училище „Максим Райкович“ в Дряново тази година приема ученици по „Системно програмиране“, чийто минимален бал е 92. Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Рачо Стоянов“ предлага обучение по „Организация на туризма и свободното време“, за което прагът е 110 бални единици, и „Машини и системи с ЦПУ“ в дуална форма на обучение (бал 90).
Средният минимален бал за трите специалности е 97.33, което е значително под нивото за областта от средно 164.23. За сравнение, в Габрово средният бал тази година е 223, а в Севлиево – 178.
Разликата между най-високия и най-ниския минимален бал в дряновските училища е едва 20 бални единици, докато в Габрово тази разлика достига 401. В Природоматематическата гимназия „Акод. Иван Гюзелев“ минималният бал за влизане тази година е 431, докато в Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ за една от специалностите пада до 30.
Огромни различия при едни и същи специалности
Анализът разкрива драматични разлики във входа за гимназия в областния център и малките градове в областта. Специалността „Системно програмиране“ в СУ „Максим Райкович“ в Дряново изисква минимален бал от 92, докато същата специалност в Природоматематическата гимназия „Академик Иван Гюзелев“ в Габрово – цели 339 точки. Разликата от 247 точки ясно демонстрира различните нива на конкуренция.
Дряновските училища се концентрират върху технически специалности и сферата на услугите. Това е логично решение, предвид профила на местната икономика, близостта до културни забележителности и амбицията на местната власт да развива Дряново като туристическа дестинация. Специалността „Организация на туризма и свободното време“ определено е конкурентна с бал за зход от 110 точки, което я прави по-търсена от някои туристически специалности в Габрово.
За разлика от Габрово и Севлиево, в Дряново липсват профили като математически, природни науки или хуманитарни науки, което без съмнение ограничава избора на младите хора. Това обаче има и своите предимства – учениците могат да се фокусират върху конкретни области, да специализират и надградят наученото в средното училище и в подходящ момент да останат в радния си град, който подобно на други малки градчета страда от изтичане на млади хора и влошена демографска картина.
Тази статия е създадена с подкрепата на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.














