BG | EN

Герой от „Война за трупове“ e на крачка от разрешение да изгаря животински отпадъци край с. Градище

Парцелът, върху който предстои да заработи инсинераторът е в сиво на кадастралната карта
Илюстрация: „За истината“

По един тон на час животински отпадъци е максималният капацитет на изградения край севлиевското село Градище мобилен инсинератор. Съоръжението е собственост на дружеството „Еко БГ-СЖП“, сдобило се с популярност покрай разследването „Война за трупове“ на журналиста Генка Шикерова и Фондация „Антикорупционен фонд“ .

Съобщение за пускане в експлоатация на инсинератора е публикувано на сайта на Регионалната инспескция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и на сайта на община Севлиево, в чиито граници е селото. Съгласно това съобщение заинтересованите от инвестицията имат един месец, за да се запознаят с преписката и представят становища.

Запознаването с преписката става на място, в отдел „Екология“ на Община Севлиево.

За да се получи достъп до документите в нея единият от двамата служители в отдела става от мястото си и предоставя компютъра си, в случая на „За истината“. Любопитно е колко граждани биха си направили труда да седнат на мястото на общинския служител, за да четат документите, съгласно които в близост до с. Градище ще започне изгарянето на тонове животински отпадъци и трупове на животни.

Неясно е и колко граждани биха изразили становище, след като РИОСВ е одобрила още през август 2021 г. разполагането на инсинератор за обезвреждане на животински продукти в землището на севлиевското с. Градище и въз основа на това одобрение съоръжението е готово да бъде пуснато в експлоатация.

В инсинератора ще се изгарят отпадъци от животински тъкани

от ловно и рибно стопанство, от животновъдството и преработването на месо, хранителни продукти от животински произход и трупове на умрели животни, пише в разрешителното на РИОСВ във Велико Търново.

Животинските отпадъци и трупове ще се доставят със специализиран транспорт, а разтоварването им ще става в производствена сграда. В документацията изрично е посочено, че разтоварването и съхранението на животинските отпадъци ще се извършва в затворено помещение и в контейнери. Записано е още, че при поява на неприятна миризма, трябва незабавно да се вземат мерки. Между съхранението и изгарянето, трябва да има само няколко часа, пише още в документите.

Самата инсталация се състои от захранващ механизъм, решетка, устройство за отделяне на дънната пепел, въздуховодна система, горивна камера и спомагателни горелки. Газовете от изгарянето ще минават през окислителна камера с две спомагателни горелки. Температурата ще достига 1200 градуса, което, според документацията, ще осигури изгаряне на всички органични вещества, намиращи се в димните газове.

Под дъното на горивната решетка ще има камера за улавяне и събиране на пепелта от горенето, която ще се извежда в плътно затворен контейнер.

Годишното замърсяване на въздуха няма да има отрицателен ефект върху хората и екологията,

пише в разрешителното на РИОСВ. Все пак се очаква да има замърсяване, което би достигнало най-близките села – с. Агатово е на малко над километър, с. Градище е на два и половина километра, а с. Малък Вършец е на 3 км. Това замърсяване обаче „не може да предизвика дискомфорт у населението, поради спазване на определените норми за допустими емисии на замърсителите“, пишат от РИОСВ.

А когато започне да духа вятъра?

Тогава е възможно да има еднократно замърсяване, но само ако вятърът духа от север или от юг, но натам няма „населени места или зони, подлежащи на специална здравна защита“.

„В годишен и краткосрочен аспект качеството на атмосферния въздух няма да бъде повлияно значително отрицателно след реализация на инвестиционното предложение, като въздействието е приемливо в локален, регионален и трансграничен мащаб“, е записано още решението на екоинспекцията във Велико Търново, с което се дава зелена светлина за горене на животински трупове край с. Градище.

Под това решение стои подписът на Елин Андреев, назначен за директор на РИОСВ във Велико Търново малко преди края на 2013 г., бивш депутат от ДПС от Смолян.

Според информация на „Янтра днес“ Андреев е завършил „Счетоводство и контрол“ във Великотърновския университет. Избран е за народен представитл от ДПС през 2009 г., но след като мандатът му приключва през 2013 г. се регистрира на борсата. Когато е обявен конкурс за директор на екоинспекцията във Велико Търново се явява и го печели.

Елин Андреев дава разрешение на „Еко БГ-СЖП“ да разположи мобилен инсинератор на мястото на бившия стопански двор край с. Градище.

Инвеститорът е герой в разследването „Война за трупове“

на журналистът Генка Шикерова и Антикорупционния фонд.

По данни на Антикорупционния фонд за периода март 2018 г. – март 2019 г. дружеството е усвоило над 10 млн. лв. по силата на договор с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). За периода 2019-2020 г. още близо 8 млн. лв., а според анекс към договор от 01 април 2019 г. подписан на 6-ти март 2020 г. ще получи още почти 13 млн. лв. за изгаряне на животински отпадъци.

В същото време дружеството не е имало капацитет да изпълни заложените количества за изгаряне, което повдигна въпроса за какво са похарчени милионите на държавата.

В последствие от Антикорупционния фонд сезират Агенцията по държавна финансова инспекция, която започва проверки. Те доказват нарушения както в договорите за обществени поръчки, така и в сключваните в последствие анекси към тях за удължаване сроковете на действието им в условия на липсваща конкуренция, тъй като екарисажите в Шумен и Врана са затворени. Така дейностите по обезвреждането на животински продукти отиват в две фирми – „ИДДД Логистик“ и „Еко БГ-СЖБ“.

Двете дружества са свързани и по отношение имота, на който ще заработи инсинераторът край с . Градище. Първоначално документи в екоинспекцията подава „ИДДД Логистик“ – дружеството е наемател на имота, върху който ще се инстарила мобилния инсинератор. В хода на процедурата по произнасяне на РИОСВ инвеститорът се сменя и зад предложението вече стои „Еко БГ – СЖБ“.

И едно обществено обсъждане без обществото да знае

е част от историята на бъдещия инсинератор. На 25 юни 2021 г. в с. Градище е насрочено обществено обсъждане на инвестиционното намерение- изграждането на мобилен инсинератор. Местните обаче не разбрали, каза тогавашният кмет на селото Милен Неделчев пред „За истината“.

Според Неделчев имало разлепени съобщения на входа на кметството, но защо никой не е дошъл, и той се чудеше. Едва след време, когато се разчуло, че в близост ще се горят трупове на животни, хората започнали да се питат какво става, но обсъждането било минало.

От 29 януари 2025 г. започва да тече едномесечния срок, в който желаещите да се запознаят с документите за пускане в експлоатация на инсинератора могат да го направят на място, в общинската администрация в Севлиево.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Габрово е втора след област Видин по намаляване и застаряване на населението

С 2140 души е намаляла за последните три години област Габрово. Продължава негативната тенденция за застаряване на населението и намаляването му в следствие на отрицателен естествен прираст. По...

БАБХ закрива „птицеферма от Ада“ в с. Крамолин заради ужасяващите условия в нея

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) постави под засилен контрол ферма за отглеждане на кокошки в севлиевското село Крамолин. "Предстои поетапна депопулация на животните, отглеждани при варварски...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Още разследвания

Сдружение „Запазете Бедечка“: Сделка с общински имоти ощетява Стара Загора с повече от 500 хил. лв.

Общински съвет - Стара Загора гласува замяна на имоти общинска собственост срещу имоти в парк „Бедечка“, собственост на фирмата „Естети Хоумс“ ЕООД на Евгени Лишев. Сделката ощетява общината...

Тайни печати, милиарди и картел: „Чичко Тревичко“ на Христо Ковачки в разследване на Антикорупционния фонд

Най-добре пазената тайна на българската енергетика изригна в публичното пространство, след като Антикорупционният фонд (АКФ) публикува разследването „Холдингът на Чичко Тревичко“ – документална бомба, която посочва бизнесмена Христо...

Замърсяването с мазут на варненския плаж се оказа 8 пъти по-голямо от предварително обявеното

Замърсяването с мазут на варненския плаж от края на март и началото на април се оказа 8 пъти по-голямо от първоначално обявеното. Това става ясно от информация, която Обществен...