BG | EN

ГЕРБ и еврото: назад с „Възраждане“ или напред с ПП-ДБ?

Костадин Костадинов(вляво) и Бойко Борисов Колаж: За истината

„За истината“ препубликува анализ на Веселин Стойнев от „Дойче Веле“.

Ще влезе ли България в еврозоната през 2026 година? Антиевропейската „Възраждане“ предупреди, че ще изкара хората на улицата и че ще иска нов референдум срещу еврото. С кого ще тръгне ГЕРБ? С „Възраждане“ или с ПП-ДБ?

Ще влезе ли България в еврозоната през 2026 г. е основният политически въпрос на 2025 година както за управляващите, така и за опозицията. Разнобоят от интерпретации за актуалното състояние на държавните финанси на България започна с размера на инфлацията, която е единият от критериите за членство в еврозоната. Първо от ГЕРБ обявиха, че тя е с 0,1 пункт над средната за еврозоната, а от ПП-ДБ контрираха, че практиката е да се извади страната с най-нисък показател от референтния списък (в случая Литва), както е станало с приемането на Хърватия, и тогава напълно покриваме критерия. За капак лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обвини НСИ, че фалшифицира данните за инфлацията.

Изнервена припряност

После се оказа, че по-сериозният показател е другият критерий – бюджетният дефицит. Управляващите тръбяха за 18 млрд. лева дупка в бюджета, а финансовият министър Теменужка Петкова се оплете с едни 400 милиона за януари – на минус или на плюс са в бюджета. Опозицията пък настояваше, че завареният бюджет е под 3% към декември, както и в предходните години, без да уточнява кога сметките са на касова, кога на начислена основа. И повдигна въпроса дали всъщност дефицитът не е планиран, за да се посрещнат големите увеличения на заплатите, особено в МВР и службите, гласувани в закони миналата година, които обаче тепърва трябва да се поемат като бюджетни разходи. А управляващите стовариха вината за дефицита на ПП-ДБ и лично на Асен Василев, който увеличил дълга и дефицита като служебен и редовен министър на финансите.

Целият този шум няма как да не е бил забелязан от Европейската комисия и Европейската централна банка, които ще вземат решението за приемането ни в еврозоната. И при срещите си с тях министър Петкова вероятно е чула неофициално сериозните им резерви на какво можем да се надяваме, ако сега поискаме конвергентен доклад, както и дали да не го поискаме, едва след като покажем бюджет 2025 и бюджетна рамка за последващите 3 години. Накрая остана възможността докладът да се поиска през втората половина на февруари, когато бъде изготвен и бюджетът.

Дилемата на управляващите

Въпросът пред управляващите е първо дали изобщо искат бързо влизане на България в еврозоната и дали могат да го постигнат. А отговорът на въпроса е преди всичко политически. Защото, за да отговорим на изискването за до 3% дефицит, трябва да се орежат разходи и/или да се увеличават приходи (което почти сигурно означава вдигане на данъци, най-вероятно на ДДС). ГЕРБ и партньорите ѝ в коалицията няма как да се откажат от обещаните в закони драстични увеличения на доходите в МВР и спецслужбите, защото сами са гласували за тях миналата година, а и ГЕРБ имат сериозна електорална и кадрова връзка с този сектор. БСП и ИТН пък отдавна са заявили позиции за отлагане на еврозоната.

Ако обаче в края на февруари кабинетът откаже да подаде искане за конвергентен доклад, независимо с колко основателни от управленска гледна точка мотиви, или ако подаде заявка, но отговорът след няколко месеца е негативен и България пропусне 2026-а за еврочленство, ГЕРБ като лидер в управлението и евоатлантическа формация ще понесе сериозни имиджови щети. Защото най-голямата легитимация на кабинета „Желязков“, посрещнат на старта си с добър кредит на обществено доверие, ще бъде да се увенчае към средата на годината с одобрение за влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026 година. Провал би означавал неспособност на ГЕРБ да бъде лидер в постигането на ключови общонационални цели и да поема пасивите от участието си в една разнородна и парцелирана от частни интереси коалиция.

Шансът на опозицията

Парламентарната опозиция може да тласка управляващите едновременно назад и напред към еврозоната. Антиевропейската „Възраждане“ предупреди, че ще изкара хората на улицата и че отново ще опита да внесе референдум срещу еврото. От „Продължаваме промяната“ пък преждевременно подхвърлиха възможността за вот на недоверие на кабинета, което се превърна в централна медийна тема в последните дни.

Лидерът на „Възраждане“ дори пасивно защити правителството, като си измисли конституционна забрана да се иска вот на недоверие в първите 6 месеца на кабинета. „Демократична България“ оказа конструктивен натиск със законодателни предложения за реформи в сектор сигурност и други мерки, които да ограничат публичните харчове, и с искане кабинетът да представи пътна карта към еврото.

С кого ще е ГЕРБ – с ПП-ДБ или с „Възраждане“

Ако ГЕРБ избере пътя на отлагането, може да вземе като аргумент натиска на „Възраждане“, който да радикализира страховете на хората от еврото, деклариран в социологическите проучвания – обществото още не е убедено, трябва да сме напълно готови, няма да бързаме.

Ако избере пътя на присъединяването от догодина, ГЕРБ може да се осланя на подкрепата на ПП-ДБ в противовес на коалиционните си партньори и на антиевропейските си партньори в опозиция. Разбира се, ПП-ДБ щяха да имат далеч по-сериозни лостове за влияние в полза на скорошното присъединяване към еврото, ако бяха във властта заедно с ГЕРБ – тогава дори щяха да имат крайната опция да напуснат кабинета още на старта му, ако ГЕРБ поеме назад от еврозоната. Сега ПП-ДБ дори не могат да се опитат да свалят правителството, без сами да се компрометират – не само защото ще трябва да търсят подкрепа от еврофобските формации „Възраждане“ или „Меч“, или от невъзможната за тях ДПС-Ново начало, но и защото в този парламент няма перспектива за алтернативно управленско мнозинство, което да поеме отново ускорен път напред към еврото.

Въпреки това обаче ГЕРБ няма интерес да загуби евроатлантическото си партньорството с ПП-ДБ, защото ако се провали с еврозоната, ще се окаже неистинска проевропейска формация. Това не само ще обрече партията на Бойко Борисов на все по-голяма зависимост от евроскептични формации, но и ще разшири полето на ПП-ДБ, които могат да се позиционират като единствените сигурни проевропейци.

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Веселин Стойнев
Веселин Стойнев е дългогодишен журналист, колумнист на "Дойче веле".

Още от автора

След разцеплението в София: пак ли ще има самоизяждане?

"За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". Убедителни са критиките на Борис Бонев, че липсата на енергия, неспособността за лидерство и неспазването на управленска програма ще...

Кръгом: Как Борисов „закопа“ 1,2 млрд. лева

"За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". Реакторите за "Белене" ще гният у нас, но няма да отидат в Украйна, което е реверанс на Борисов пред...

Кой има полза от сътресенията в парламента?

"За истината" препубликува анализ на Димитър Стойнев от "Дойче Веле". Заглавието е на редакцията. Ситуацията в България днес сочи, че управлението става все по-проблематично, но е все така неизбежно...

Още анализи

Не е вярно, че социологическо проучване показва масова подкрепа за Русия и Путин сред българите

„За истината“ препубликува анализ на „Fact check“. Социологическата агенция „Алфа рисърч” не е провеждала изследване, което да показва, че 77% от българите подкрепят Русия във войната, а 91% харесват Путин...

Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". "На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще...

„Ези – Украйна губи, тура – Русия печели“

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". Това е план за капитулация на Украйна: германските медии единодушно разкритикуваха плана на Тръмп за спиране на войната на Русия срещу Украйна....