BG | EN

Във Варна заплатите растат, туризмът и културният живот разцъфтяват

Област Варна остава сред първенците по брутен вътрешен продукт на човек от населението. Заплатите и доходите продължават да нарастват. Подоходното неравенство и бедността се задържат на сравнително ниски нива. Варна е областта с най-висока заетост. Безработицата пък е втората най-ниска в страната. Това показват данните от изследване на Института за пазарна икономика, което може да прочетете тук.

 Инвестиционната и бизнес активност са сравнително високи. 

Усвояването на европейски средства изостава. Инфраструктурата на областта е добре развита. Местните данъци в общините в област Варна остават високи. Работата на администрацията се оценява добре.  Варна е сред областите със сравнително благоприятно демографско развитие. В сферата на образованието тенденциите са положителни, представянето на учениците е много добро. Спрямо средните стойности в страната лекарите в област Варна са повече, но при леглата в болниците има недостиг. Престъпленията са относително много, а разкриваемостта им – сравнително ниска. Варна е сред областите с висок обем на образуваните битови отпадъци, но и делът на предадените за третиране и рециклиране обеми остава голям. Културният живот е интензивен, а туризмът – добре развит.

Брутният вътрешен продукт в областта нараства сравнително бързо и през 2022 г. и отново я нарежда веднага след челната тройка (столицата и областите Стара Загора и София).

 Заплатите и пенсиите се увеличават с близък до средния за страната темп и са сравнително високи. Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,4 хил. лв. през 2022 г., а размерът на средната месечна пенсия е 830 лв. (при 784 лв. в страната) през 2023 година. 

Неравенството и бедността в областта се задържат на сравнително ниски нива и през 2023 година. 

Пазар на труда   

Представянето на област Варна в тази категория отново е сред най-добрите в страната. Делът на населението в трудоспособна възраст остава висок, безработицата пък е втората най-ниска в страната след тази в столицата.

Инвестиции и бизнес   

Инвестиционната и бизнес активност в област Варна остават сравнително добри. Вътрешните и външните инвестиции нарастват. 

Сравнително слабо обаче остава усвояването на европейски средства. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми е 2165 лв. на човек (при 3175 лв. на човек в страната). 

Администрация  

  Област Варна продължава да е сред първенците в тази категория. И през 2024 г. самооценките на местните администрации за развитието на електронното правителство и предоставянето на услуги на „едно гише“ нарастват и са сред най-високите в страната.

Област Варна продължава да привлича хора от други области и е на трето място в страната.

Образование  

 Варна е сред областите с най-добро представяне в сферата на образованието (отново след столицата). 

На националното външно оценяване по математика след VII клас през 2024 г. учениците от областта са с втория най-висок резултат, след този в столицата. На матурата по български език и литература средният успех е близък, но също над този в страната.

Броят на студентите в областта се запазва относително висок. 

Здравеопазване   

Лекарите в област Варна са повече (както общопрактикуващите, така и специалистите), спрямо средните стойности в страната, но има недостиг на леглата в многопрофилните болници.

Броят на аптеките спрямо населението е сходен със средния за страната. 

Ред и сигурност

Във Варненско се увеличават престъпленията, те са сред най-многобройните в страната (на второ място след област Видин спрямо населението), но и разкриваемостта им се повишава, въпреки че остава ниска.

Броят на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността в област Варна е 14,9 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната). Разкриваемостта на престъпленията е 42% (при 53% в страната) и е втората най-ниска след тази в столицата. 

Околна среда  

 Варна е сред областите с голямо количество на образуваните битови отпадъци. През 2022 г. са били 524 кг на човек при 488 кг на човек в страната. Инсталираните ВЕИ мощности спрямо населението са значително по-ниски от средните за останалите области. 

Култура и туризъм   

Варна е сред областите със силно застъпени култура и туризъм и през 2023 година. Легловата база в местата за настаняване е сред най-високите в страната, реализираните нощувки достигат 10 555 на хиляда души (при 4167 на хиляда души в страната), а тези през онлайн платформи на споделената икономика – 1148 на хиляда души (при 500 на хиляда души в страната). Посещенията в кината, местни театри, музеи и библиотеки нарастват, но остават под средните за страната спрямо броя на населението. 

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

Още от автора

С фиктивни доставки на горива за база на НАТО край Сливен държавата е ощетена с 9,5 млн. лв.

Разбита е престъпна схема за фиктивни доставки на горива, освободени от акциз с фалшиви документи,  при която държавният бюджет е бил ощетен с повече от 9 млн. лв....

Току-що ремонтираният покрив на варненския театър протече неудържимо

Покривът на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ппродължава да тече вече втори ден, стана ясно от изказване на директорът на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова. След...

Венелина Попова – автор на “За истината” получи две престижни награди за журналистика

Авторът от мрежата за регионална журналистика “За истината” Венелина Попова получи две престижни награди в рамките на един ден - 9 декември, Международен ден за борба с корупцията. Фондация...

Още анализи

Кой развя мандата, кой му тури знака?

"За истината" препубликува анализ на Даниел Смилов от "Дойче Веле". Защо ГЕРБ и Борисов искат избори? Няма никакво рационално обяснение за поетия от тях курс към осми парламентарни избори....

Чумата: Медицински или криминален е сюжетът от Велинград

Преди шест години Българската агенция по безопасност на храните обяви чумна епидемия в Странджа. Тогава ветеринарните власти унищожиха над 4000 животни в седем огнища на заразата, единствено Ана...

България: отрови от чешмата и недостиг на вода

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". През 2024 в България близо 500 населени места от 105 общини са били на воден режим. Едни нямат вода,...