Преди три месеца съветниците в Никола Козлево единодушно отхвърлиха отчета на едноименното общинско предприятие „Никола Козлево“ с управител Джемил Азис. Местният парламент излъчи комисия, която да направи пълна ревизия на общинската фирма. Комисията още работи.
Докато се чака доклада за 8-годишната дейност на общинската фирма, в дневния ред на сесията влезе докладна за ликвидацията на друго общинско предприятие – „Еко система – Никола Козлево” ЕООД. След представения ликвидационен баланс и отчет, съветниците гласуваха да бъде освободен от отговорност ликвидатора.
Галин Георгиев, съветник от БСП, попита защо общинското предприятие е обявено в ликвидация на 17 ноември 2022 г., а процедурата приключва чак сега. „Защо в залата не е ликвидаторката Василена Кънчева, която представлява общинското дружество? Защо две години е продължила ликвидацията и какви възнаграждения е получил ликвидаторът за този период?”, питаха съветниците. Отговор от кмета Исмаил Ибрям така и не беше даден.
В периода ноември 2022 г. – октомври 2023 г. предприятието „Еко система – Никола Козлево” не е извършвало стопанска дейност. След това то е върнало на Община Никола Козлево имуществото и наличните си активи за 25 000 лв. Разплащателната сметка е закрита, предадени са ведомостите за заплати и трудовоправните документи.
Дружеството е обявено в ликвидация на 25 август 2022 г. и тогавашният му управител Мурад Кадир е освободен от длъжност. Машини, съоръжения, транспорт /дълготрайни материални активи/ за около 200 000 лв. са заплатени със средства на общинския бюджет на „Еко система – Никола Козлево” с решение на общинския съвет от 31 август 2022 г.
През 2018 г. бившият общински кмет Ешреф Реджеб обяви, че безработицата в Никола Козлево е паднала от 69% на 37 %, тъй като общинското предприятие „Еко система” дава работа на хората в селата при реализиране на строителни проекти.
В началото на 2020 г. Реджеб се похвали, че е закупил на предприятието техника за 65 000 лв. – багер-товарач и два камиона МАН, които ще се изплащат на лизинг. Днес общинските съветници коментират, че с 10 служители в общинската фирма Ешреф Реджеб е нямало как да бори безработицата. Идеята по-скоро е била да има общинско предприятие за бъдещи европроекти.
По-важното е защо общинската администрация няма проекти и инвестиции и през новия кметски мандат, посочват съветници.
Този текст е създаден в рамките на проекта „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund.