BG | EN

Доклада на „Амнести интернешънъл“: Влошаваща се медийна следа в България, злоупотреба със съдебни дела срещу журналисти

Илюстративна снимка: pixabay.com

Постоянни заплахи и тормоз, неправомерни съдебни дела от държавни служители и бизнесмени констатира в годишния доклад за състоянието на правата на човека на световната организация „Амнести интернешънъл“ (Amnesty International) по отношение на медийната среда в България.

Отчита се все по-засилен натиск срещу независимите медии и журналистите, които отразяват теми, свързани с организираната престъпност, корупцията или правата на малцинствата.

„Амнести интернешънъл“ публикува годишния си доклад за състоянието на правата на човека по света на 28 март.

В частта си за България докладът отбелязва влошаване на състоянието на правата на човека у нас.

Организацията констатира:

  • Влошаваща се свобода на медиите, тормоз и злоупотреба със съдебни дела срещу журналисти;
  • Липса на мерки срещу домашното насилие;
  • Отблъскване, необосновано връщане и дискриминационно разглеждане на молби на бежанци и хора, търсещи международна закрила;
  • Липса на стратегия за справяне с дискриминацията срещу ромите;
  • Недостатъчна защита за жертвите на хомофобски престъпления.

В България всеки втори журналист е бил подложен на неправомерен натиск, а всеки десети е бил заплашван със съд, констатират от „Амнести интернешънъл“, цитирайки доклад на Асоциацията на европейските журналисти у нас. Става дума за т.нар. „дела-шамари“, чиято цел е сплашване на медиите, за да не се занимават с определени теми. Това са искове за големи суми, в повечето случаи необосновани.

„Това е имало възпиращо въздействие върху отразяването на събитията и е довело до увеличаване на автоцензурата. Журналистите и правозащитниците, живеещи извън столицата София, са били особено уязвими към сплашване. Големите медии остават под контрола на политици и олигарси, което допълнително подкопава редакционната независимост и ограничава достъпа до информация“, пише в доклада на организацията.

В доклада се споменава и предложеният от „Възраждане“ законопроект за т.нар. „чуждестранни агенти“, който цели да възпрепятства дейността на хора и организации, финансирани от чуждестранни донори.

Докладът отбелязва и това, че мигранти и търсещи убежище в страната са били отблъснати. „Амнести интернешънъл“ съобщава за дискриминационни практики в областта на предоставянето на убежище, като молбите на граждани на някои държави, включително Афганистан, Алжир, Бангладеш, Мароко и Тунис се отхвърлят автоматично. Докладът отбелязва също, че много от украинските бежанци, приютени в страната, са я напуслани вследствие на несигурната ситуация около системата за настаняване.

Домашното насилие в България се е увеличило, а ромите и хората с увреждания са продължили да се сблъсдкват с дискриминация.

Ръстът на случаите на домашно насилие е бил отчетен по време на пандемията от коронавирус. В България обаче броят им продължава да нараства и след премахване на противоепидемичните мерки. Едновременно с това държавата не реагира с адекватни мерки и не бяха приети промени, които трябваше да синхронизират националното законодателство с международните стандарти.

Властите не са разработили и стратегия за справяне с дискриминацията, основана на сексуална ориентация или полова индентичност.

В доклада са посочени два случая – нападението срещу центъра RainbowHub, извършено от Боян Расате и решение на Европейския съд по правата на човек, според което държавата трябва да плати обезщетение на майката на загинал мъж, загинал при хомофобско нападение.

В световен мащаб организацията отбелязва и „лицемерие“ по отношение на реакцията на западните страни към руската агресия в Украйн. Според Амнести, макар отговорът на руското нахлуване в Украйна да е бил бърз и силен, държавите са прилагали законодателството в областта на правата на човека за всеки отделен случай в „смайваща демонстрация на явно лицемерие и двойни стандарти“ и са липсвали смислени действия по отношение на тежки нарушения на някои от съюзниците.

„Държавите не могат да критикуват нарушенията на правата на човека в един момент, а в следващия да оправдават подобни нарушения в други държави само защото интересите им са застрашени. Това е безсъвестно и подкопава цялата структура на универсалните права на човека“, казва Агнес Каламар, генерален секретар на организацията, цитиран в прессъобщение за доклада.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

„Часът на Земята“ 2025: WWF започна кампания за опазването на влажните зони у нас

„Часът на Земята“ на природозащитната организация WWF(Световен фонд за природата) е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на природата. И през тази година WWF България организира заедно с...

Апелативният съд окончателно отмени прекратеното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за замърсяването на Варненското езеро

Прокуратурата ще трябва да възобнови спряното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за замърсяването на Варненското езеро. Варненският апелативен съд е потвърдил определението на Окръжен съд –...

Община Бургас иска да увеличи обхвата на „Синята зона“

Илюстративна снимка: pixabay.com Община Бургас планира разширяването на синята зона в централна градска част и жилищен комплекс "Възраждане". Докладна записка с предложението е внесена от кмета на Бургас Димитър...

Още за новините

С три години закъснение и без фанфари: Заработи пречиствателната станция за питейни води в Шумен

С три години закъснение и без никакви фанфари беше пусната в действие построената с европейски средства пречиствателна станция за питейни води в Шумен.  Станцията, на стойност 26 млн....

Прекратиха делото-шамар за клевета срещу журналиста Росен Босев

Върховният касационен съд прекрати делото за клевета срещу журналиста Росен Босев, заради което България беше осъдена в Европейския съд по правата на човека за несправедлив съдебен процес. През 2019 г....

Трасето „фантом“ в Побити камъни е собственост на земеделското министерство

Незаконното трасе в защитена местност „Побити камъни“, унищожилоблизо 7 дка от защитената територия, е собственост на Министерството наземеделието и горите. От там отричат да са отдавали територията поднаем....