BG | EN

Венелина Попова – автор на “За истината” получи две престижни награди за журналистика

Авторът от мрежата за регионална журналистика “За истината” Венелина Попова получи две престижни награди в рамките на един ден – 9 декември, Международен ден за борба с корупцията.

Фондация „Антикорупционен фонд“ я награди  в  конкурса „Червена линия 2024 – награди за журналистика срещу корупцията“ в раздела за регионална журналистика за материала ѝ Нищо ново под слънцето: Избори с много пари, с натиск „и со малце кьотек…“.

 Церемонията се проведе на 9 декември, Международен ден за борба с корупцията, във Филмотечно кино „Одеон“ в София. 

Венелина Попова работи от години за информиране на обществеността за проблемите в Община Гълъбово и най-вече за преплитането на корпоративни и политически интереси, които работят в ущърб на гражданите на общината.

Публикуването на статията стана повод кметът на Гълъбово Николай Тонев да нападне вербално Венелина Попова с изключително арогантни съобщения в социалните мрежи, което предизвика острата реакция на медии и граждански организации.

Голямата награда за журналистическо разследване, разкриващо корупция или конфликт на интереси, получи Йоан Запрянов от „Капитал“, за поредицата си от материали, представящи факти, свързани с дейността на „Исторически парк“.

Информацията, която материалите представят, повдига съмнения за финансова измама, като статиите, за които е номиниран Йоан Запрянов, дават допълнителна светлина върху нови аспекти от дейността на “Исторически парк” – финансовата неустойчивост на схемата и превръщането ѝ в своеобразен култ, съобщават от сайта на фонда.

Специална награда в раздела получи Милена Кирова от БНТ за материала ѝ Липсващите гласове: Има ли преливане на вот от „Величие“ към други партии?“.

Разследването представя свидетелства за изборни нарушения: секционни избирателни комисии в различни части на страната променят изборните резултати по идентичен начин, като вписват гласовете за една политическа партия в графите на други две партии в протокола.

Любомир Жечев, създател на видео съдържание, бе удостоен с приза в категория „Върховенство на правото“ за поредица от материали, които систематично и на достъпен език осветяват практики в разрез с върховенството на правото.

Видео материалите на Любомир Жечев представят сложни теми с висока обществена значимост, сред които съмненията за финансови схеми около „Исторически парк“, непредизвиканото нападение на охранител на фирма „Делта гард“ над 19-годишен клиент на „Кайт Бар“, случаят със саудитския дисидент Абдулраман Ал-Халиди, на когото българските институции отказват убежище, дейността на Мартин Божанов – Нотариуса.

Награда за млад журналист получи Дамяна Велева от „Свободна Европа“, за материала си „Частен град Доспат“. Как протести в малка родопска община стигнаха до София“. Разследването осветява как икономиката на населеното място от години е в зависимост от кмета на Доспат Елин Радев, членове на семейството му или близки до него.

Конкурсът „Червена линия“ за журналистика срещу корупцията се организира с подкрепата на Фондация „Америка за България“ .

Втората награда е специален приз „Журналист на годината“ от правозащитните награди „Човек на годината“ на български хелзинкски комитет. С него Венелина Попова е отличена за разобличаването на изборните злоупотреби от страна на кмета на община Гълъбово и за систематичната си журналистическа работа в отстояването на правата на човека и върховенството на правото.

Правозащитните награди „Човек на годината“ бяха връчени за седемнайсти път на 9 декември, в навечерието на Международния ден на правата на човека. Единайсет личности и организации бяха отличени, като Голямата награда „Човек на годината“ отиде при съдия Владислава Цариградска.

Носители на подгласна награда станаха преподавателите и учените, които се подписаха срещу промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Другата подгласна награда отиде при фондация „Мисия криле“ за разследванията им на случаи на насилствено отблъскване на търсещи закрила и множество случаи на загинали мигранти. 

Специалният приз „Рицар на истината“  отида при Антикорупционен фонд за изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни практики и застъпничество за върховенството на правото.

Тома Белев получи  Специален приз „Застъпник на годината“ за разследването си за управлението на водните ресурси, в което за първи път бяха събрани и обобщени данни за мащаба на нарушения достъп до питейна вода в България. Специален приз „Активист на годината“ отиде при Мая Донева за кампанията ѝ „Be disappointing” (Бъди разочароваща), с която осветлява практиките за различно заплащане на мъжете и жените за една и съща работа, и мотивира жените да защитават правото си на равностойно заплащане.

Специален приз „И сам воинът е воин“ получи Димитър Площаков – отличен за методичното събиране на информация, с която доказва, че официалните данни за чистотата на въздуха умишлено не отразяват обективното му състояние, което е причина за над 10 хиляди смъртни случая годишно.

Специален приз „Постоянство и храброст“ – адв. Калин Ангелов – отличен за неотстъпчивата си битка за правото на българските пациенти на достъп до канабис за медицински нужди, както и за усилената доброволна работа за защита правата на неправомерно преследваните за употреба на марихуана.

Специален приз „Дигитален будител“ – Мими Шишкова – отличена за активната си дейност за популяризиране на демократичните ценности и характеристиките на правовата държава.

Специален приз „Вдъхновение“ – Димитринка Георгиева – отличена за усилията си за десегрегиране на училищата в община Варна и устойчивата си дейност за достъп до качествено образование на децата от ромската махала във варненския квартал кв. “Аспарухово”.

В рамките на кампанията „Човек на годината“ 2024 постъпиха над 120 предложения за хора и организации.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините