BG | EN

Варненското езеро е силно замърсено, чистят го с минерали от Родопите

Варненското езеро
Варненското езеро
Снимка: Надя Петрова

Мащабно изследване за чистотата на Варненско-Белославското езеро от екип на Техническия университет във Варна установява замърсяване, на места 10 пъти над стандартните норми.

Във фокуса на изследванията е анализ на химическия състав на тинята в езерото, какъвто не е правен през последните 20 години, а в миналото има само частични опити с вземането на проби от определени места.

Оказва се, че гробище на потънали кораби е една от основните причини за състоянието на езерото. Те стоят на дъното повече от 30 години и в участъците, където се намират, замърсяването е най-сериозно.

Първото широкомащабно изследване на замърсяването в седиментите на Варненското езеро е проведено в две предварително избрани зони със съществено значение за развитието на икономическите дейности и градоустройството.

Проучванията продължават 21 месеца, в тях взимат участие 15 специалисти и експерти, водени от проф. Тодор Ганчев. Водолази взимат 140 проби през 200 м. разстояние. Изследвани са две зони – източните части на езерото и двата плавателни канала (Канал 3 и Канал 1), свързващи го със залива и Зона 2 – централните части на езерото, разказа проф. Ганчев.

Резултатите

В резултат на това е създадена цифрова карта на замърсяването с нефтопродукти и тежки метали в тинята в придънните наноси на езерото.

Изследването не взима под внимание замърсяването от спуканата тръба, от която се стичаха фекалии в морето, тъй-като не са измервали биологично замърсяване.

Проучванията показват основно замърсявания с мед, желязо и нефтопродукти. Концентрацията е в малки области, но е много наситена. На места замърсяването с желязо и мед е до 10 пъти над европейските норми. То не е равномерно, а спецаиало изготвена карта показва подробностите. Изводите са, че до голяма степен това се дължи на потъналите през годините кораби. Те не са били извадени, а само части от тях – изрязани.

Други източници на замърсяване са близките реки, пристанища, химическа промишленост в района, както и пречиствателните станции за отпадни води, разположени по бреговете на езерото.

Регистрираните високи стойности на замърсяване с желязо, мед и нефтопродукти в седиментите на Варненското езеро показват необходимостта от устойчиво управление на човешката дейност в района. Установените констатации мотивират прилагането на спешни мерки за почистване и подобряване на екологичната обстановка във Варненското езеро. Резултатите от проучването показват, че са необходими спешни действия за справяне с високите рискове, свързани с наблюдаваното замърсяване на утайки.

Пробите са обработени в акредитирана лаборатория за показателите желязо, олово, арсен, мед, живак и нефтопродукти.

езеро
Снимка: Надя Петрова

Високото съдържание на тежки метали и нефтопродукти в седиментите влияе върху нормалното функциониране на екосистемата, биоразнообразието и е предпоставка за натрупването им в организма на водните обитатели. Това може да окаже сериозно въздействие върху човешкото здраве.

Спасителните сценарии

Проф. Ганчев вижда три възможни сценария оттук нататък.

Първият и най-лошият – ако нищо не се направи, повдига въпроса какво ще се случи след 5-10 години. Вторият – да се привлекат минимални средства, за да се подобри състоянието на водата през следващите няколко години. И третият той определя като програма максимум – да се прецени какво може да се направи в следващите 5 години, за да се промени коренно качеството на живот и правенето на бизнес в района и да се действа.

Спасението е минерали от Родопите, които се пускат на дъното и го пречистват, както и аквакултури като неговите естествени обитатели – тръстиките, които са традиционните му санитари.

Най-скъпият вариант е драгиране, като наносите да бъдат извадени от езерото, но не е ясно къде ще бъдат съхранявани. Възможен вариант е да  бъдат затрупани, за да не продължат да замърсяват чрез обмен с водата.

Документ с 6 конкретни точки за подобряване състоянието на водата е изпратен вече до програмата за морско дело и рибарство. Разчитаме на работа с новото ръководство, концепция за привличане на европейско финансиране, обобщава проф. Ганчев.

Периодично извършваните драгажни дейности в акваторията на Варненското езеро унищожават дънни хабитати и биологични видове, но от друга страна се оказват полезни и в тях се наблюдават ниски стойности на замърсяване.

Данните от проучването на експертите от ТУ са предоставени на Басейнова дирекция и на Морска администрация, уведомени са районните кметове на Варна. По думите на проф. Ганчев досега такава картина  не е правена, като идеята е била да се привлече финансиране за прочистване на езерото, но за момента такъв напредък няма.

Бъдещето

Той и неговият екип смятат резултатите от проекта за повод да мислим за бъдещето. Ако сега не бъдат взети мерки, до 5-10 години има сериозна опасност нещата да деградират и да се стигне до най-неприятния вариант – езерото да стане неизползваемо.

Иван Портних получи обвинение за замърсяването на Варненското езеро

Според него, ако бъдат взети мерки навреме, след няколко години ситуацията ще бъде качествено различна и позабравеното езеро ще живне с различни бизнес възможности – от отглеждане на аквакултури до изграждане на туристически атракции.

Предложението на специалистите е да бъдат създадени работни групи, които да разработят проекти за почистването на езерото и да търсят  европейско финансиране.

От Басейнова дирекция заявиха, че според направена оценка двете езера са в много лошо състояние, но се изпълняват мерки, вследствие на които при разработване на план за управление на речните басейни 2022-2027 се установява леко подобряване на тяхното състояние.

Чуйте целия разговор с проф. Тодор Ганчев тук:


Тази статия е създадена от „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ (ОЦОСУР) в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с несторанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на ОЦОСУР и не непременно са споделени от „Про веритас“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

Шест болници са с по над 100 млн. лв. приходи от Здравната каса

Шест болници са реализирали по над 100 млн. приходи от Здравната каса за 2024 г. или общо близо 760 млн. лв, показват данните за заплатените от здравния фонд...

Община Пловдив търси изпълнител на ремонти на улици и булеварди за 5 млн. лв.

Община Пловдив обяви обществена поръчка за ремонт на улици и булеварди в Пловдив на стойност 5 млн.лв., без ДДС. Поръчката е разделена на две обособени позиции. Първата включва ремонти...

Какво заповяда първо Тръмп

Извънредно положение на границата с Мексико, отлагане със 75 дни на забраната на ТикТок, изтегляне на САЩ от две световни организации и помилване на обвинени за щурма на...

Още за новините

Земеделският стопанин – член на директорския борд в силистренската болница е бил и личен асистент срещу 1000 лв. месечно

Росен Димитров - синът на общинския лидер на ГЕРБ в Силистра и бивш председател на общинския съвет в града Мария Димитрова, който отскоро стана част от съвета на...

Сделка по съседски: Севлиево прехвърли без търг общински имот на частен инвеститор

Когато сделката е между съседи, дори земята да е общинска, продажбата става без търг или конкурс, гласи Законът за устройство на територията(ЗУТ). През тази законова вратичка привлекателен общински...

„Ще смачкам всеки, който гъкне“: История за ректор, обвинен в плагиатство и 94 расови говеда

Жалба срещу служебния министър на образованието и науката Галин Цоков е внесъл в Административния съд в София в началото на годината доц. Лазарин Лазаров – бивш декан на...