
Единствено Унгария успява да изпревари България в дъното на класацията за корупция сред държавите в ЕС.
Това показва Индексът за 2022 година за корупция на международната организация за борба срещу корупцията „Трансперънси интернешънъл“ (Transparency International), представен днес. Изследването измерва нивата на възприятие на корупцията в публичния сектор в 180 държави и територии по света.
В тазгодишната класация страната ни все пак леко подобрява позицията си в глобалната класация, като се изкачва с едно място спрямо 2021 г.
За 2022 г. България заема непрестижното 72-ро място с 43 точки (от общо 100). На последното място сред страните от Европейския съюз е Унгария с индекс от 42 точки.
Стойностите на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и на неефективна борба с нея, обясняват от „Трансперънси интернешънъл“.
България е в траен застой по отношение на борбата с корупцията. В последните десет години напрактика индексът за възприятие на корупцията у нас не се е променил особено, а движението в международната класация е само с един до два пункта нагоре и надолу или на последното, или предпоследното място в Европейския съюз, каза Калин Славов от „Прозрачност без граници“, които представиха у нас глобалната класация „Индекс за възприятие на корупцията“ за 2022 г.
Една от причините да сме сред последните в Европа е продължаващата политическата криза у нас.
България е една от трите държави, които са поименно посочени в доклада за 2022 година. А основните рискове и проблеми, пред които е изправена страната са:
Фрагментацията на политическия живот, която води до продължаваща политическа криза и до управлението на служебни правителства, които не подлежат на ефективен контрол и отчетност.
Политическата корупция, която оставя нерешен въпроса за лобизма в законодателния процес. Последните изменения в изборното законодателство увеличават риска от манипулации на предстоящите парламентарни и местни избори.
Липса на видими и ефективни действия по изпълнение на Стратегията за борба с корупцията за периода 2021-2027 г.
Голяма част от ръководствата на независимите регулаторни институции са с изтекъл мандат, което води до криза на легитимността и до ограничена възможност за реализиране на техните политики, посочват още от „Трансперънси интернешънъл“.
Цялото изследване, както и допълнителни материали за 2022 година ще откриетe тук .