BG | EN

Близо 5 млн. лв. глоби са избегнали тецове, свързани с Ковачки, изчислява „Грийнпийс – България“

ТЕЦ „Брикел“ на 24 август 2022г.
Снимка: Групата „Гълъбово в 21 век“ във „Фейсбук“

Близо 5 млн. лв. е разликата между наложените и реално платените глоби за замърсяване на околната среда за шест години на три въглищни централи, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки – ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Република“, показва анализ на „Грийнпийс – България“. Общо на трите въглищни централи са наложени санкции за 6.7 млн. лв. От тях в хазната са постъпили по-малко от 2 млн. лева.

Анализът е базиран на информацията, предоставена от Министерството на околната среда и водите, както и на Регионалните инспекции по околната среда в Стара Загора и в София, чиито са правомощията да упражняват контрол върху тези тецове, посочват от природозащитната организация. 

Повече от половината глоби падат в съда

След установени нарушения през този шестгодишен период, контролните органи са наложили общо 198 глоби на трите централи. От тях 108 са отменени от съда, а други 44 са намалени от съда. 

Най-честите мотиви за отмяна на глобите са пропуски в процедурата по установяване на нарушенията от страна на контролните органи. Част от санкциите на ТЕЦ „Брикел“ съдът отменя, защото са издадени от зам.-директора на Регионалната инспекция в Стара Загора вместо от директора, както изисква законът. Други наказателни постановления падат, защото в тях не са попълнени всички необходими данни. В трети съдът приема, че няма достатъчно доказателства, че констатираните нарушения наистина са извършени. Тези примери повдигат въпроса за качеството на контрола в системата за опазване на околната среда в България, посочват от неправителствената организация и повдигат въпроса:

Ако процедурите за проверка не се спазват и документите за тях не се оформят достатъчно прилежно, какво пречи на замърсителите да нарушават законите и разрешителните си?

Статистиката, събрана от „Грийнпийс – България“ е показала и други любопитни тенденции. Например, районният съд в Гълъбово директно отменял глобите на ТЕЦ „Брикел“, като за период от шест години потвърждава една-единствена глоба от общо от 61 приключени дела. Съдът в Кюстендил като последна инстанция пък отменял значително по-малко от наложените глоби на ТЕЦ „Бобов дол“, но в почти половината случаи размерът на санкциите е бивал намален.

Глобите не предотвратяват ново замърсяване

Данните, събрани от природозащитниците показват, че наложените санкции да не изпълняват функцията си да преустановят системните нарушения и да предотвратят извършването на нови. Продължаващите сигнали от местни жители и снимков материал на черни пушеци от сградите и комините на централите са ясно доказателство, че цената на платените глоби е значително по-изгодна сделка от инвестиции в поддръжка и ремонт на инсталациите, допълват от „Грийнпийс“. 

От постъпилите за 6 години в хазната по-малко от 2 млн. лв. от трите централи, едва 6500 лв. са платени от ТЕЦ „Брикел“. От организацията определят сумата като шокиращо малка на фона на наказанията, които контролният орган е определил – общо над 1 млн. лева за шест години. Доста по-високи са изплатените суми за глобите на ТЕЦ „Република“ и ТЕЦ „Бобов дол“ – съответно близо 240 000 лева и 1,6 млн. лева.

Макар платените глоби на ТЕЦ „Бобов дол“ да звучат по-солидно, те са под 40% от наложените санкции за замърсяването на околната среда, изчисляват природозащитниците.

Друго тяхно наблюдение показва ясно териториално разграничение при налагането на санкции.

РИОСВ-София проявява значителна строгост в размера на налаганите санкции в сравнение с РИОСВ-Стара Загора в контрола ѝ върху ТЕЦ „Брикел“.

Пълният текст, включващ информация за замърсяването на водите, непречистените емисии и горенето на биомаса – може да прочетете ТУК.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините