
Снимка: pixaby.com
Липсващи знаци, неправилно разположение, маркиране и сигнализация са нарушенията, констатирани при мащабна проверка на състоянието на пешеходните пътеки в страната.
Проверени са близо 14 000 пътеки, като най- системни са нарушенията в областите – Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Варна.
Данните от проверката на пешеходните пътеки показват фрапиращи пропуски, заяви главният прокурор Сотир Цацаров, на съвместен брифинг с министъра на вътрешните работи Валентин Радев и с министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Поводът беше оповестяване на резултатите от проверка, възложена на двете министерства в края на декември м.г., а целта й – установяване на несъответствия с нормативните изисквания, особено при пешеходните пътеки в районите на училищата и детските градини.
В резултат на констатациите при проверките, Министерството на регионалното развитие и благоустройство ще трябва да изготви регистър на пешеходните пътеки, а Министерството на вътрешните работи да разпореди на местната власт до 30 юни 2018 г. да отстрани нарушенията. След 30 юни т.г. ще се направи нова проверка, но само в населените места с най-големи нарушения.
До 30 юни т.г. пешеходните пътеки по републиканската пътна мрежа в страната ще бъдат приведени в съответствие с изискванията към тях. Направената калкулация показва, че необходимият финансов ресурс за целта е 3,7 млн. лв., съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
По данни на регионалното министерство, пешеходните пътеки по републиканската пътна мрежа (25% от общия брой в страната) са 3 531, като 3 326 са в населени места. 80% не отговарят на различни изисквания от двете наредби. В 12% от случаите са използвани маркировъчни бои с цвят, различен от белия. 7% от пешеходните пътеки по републикански пътища, които минават през населени места, са на разстояние по-малко от 250 м. В 80% от случаите не е маркиран надписът „Погледни“. При над 80% не са спазени изискванията за ширина на пешеходната пътека. Маркировката е износена или напълно заличена при 65% от общия брой пешеходни пътеки по републиканските пътища. Добрата сигнализация изисква поставянето на 4 354 предупредителни знака съобразно изискванията за тяхното поставяне. 80 пътеки трябва да се премахнат, като част от тях се намират например на съществуващи на магистрални участъци.