BG | EN

Битката за читалището в Каравелово

Читалището в Каравелово. Снимка: Rnews.

Наводнението в карловското село Каравелово от 2 септември 2022 г. предизвика вълна от състрадание в страната ни. Стотици доброволци участваха във възстановяването на селото, а още повече граждани се включиха с парични дарения в помощ на пострадалите хора. И докато страната се обедини за преодоляване на щетите от бедствието, в Каравелово са разделени по въпроса – кой и как да развива културната дейност в селото, пише електронното издание Rnews.

Сградата, в която се помещава местното читалище е една от най-засегнатите от бедствието. Големият салон вече е възстановен и на 26 юли тук се състоя концерт-спектакъл по повод 125-та годишнина от създаването на читалището. Едновременно с това, пред сградата на читалището се проведе протест на жители на Каравелово, които не са съгласни с дейността на културната институция. Частна охранителна фирма осигуряваше пропускателния режим за концерта, а полиция следеше за недопускане на конфликтни ситуации. По този парадоксален начин премина събитието, което би следвало да бъде празник за всички.

Хронология на конфликта

От години в Каравелово съществува конфликт между двете групи, които си отправят взаимни обвинения, като дори голямото бедствие не успя да ги обедини.

Според Ани Иванова, която е една от организаторите на протеста, в последните двадесет години читалище „Пробуда-1899“ постепенно е превърнато в частно читалище, до което достъп имат само ограничен кръг от хора. То не изпълнява основното изискване на Закона за читалищата – да развива самодейност и да опазва народните традиции.

Към днешна дата са останали една шепа самодейци, другите са напуснали или са изгонени. Читалището е заключено, не приема нови членове и не развива никаква дейност. Получават държавната субсидия и нищо не правят“, казва Ани Иванова.

Конфликтът между двете групи се задълбочава след смяната на името на читалището. През есента на миналата година се провежда събрание на членовете на НЧ „Пробуда-1899“, на което се решава то да се преименува на НЧ „Дора Шопова-1899“. Дора Шопова е дългогодишен секретар на читалището, но внезапно почива през ноември 2023 г.

Според протестиращите, членовете на читалището имат правото да сменят неговото име, но това противоречи на морала и на добрите нрави. Редно е да се вземе мнението и на местната общност, смятат те. Освен това голяма част от членовете не са присъствали на събранието.

В крайна сметка решението е вписано в Агенция по вписванията на 22.12.2023 г. Възмутените от този акт свикват общоселско събрание. То се провежда на 28 декември и в него участват според организаторите около 300 човека. Избран е Инициативен комитет с председател Ани Иванова и всички са решени да се борят за истински достъпно за всички читалище, като сградата се използва по предназначение.

Недоволните от смяната на името граждани провеждат на 28 февруари 2024 г. среща с председателя на ОбС-Карлово Доньо Тодоров и зам.-кмета Данка Люртова, след което е издадена заповед за проверка на читалището. Експертите на общината установяват десетки нарушения.

През февруари Инициативният комитет подава сигнал до министъра на културата за нарушенията на закона в НЧ „Дора Шопова-1889“, но до този момент от ведомството не са реагирали на изпратената информация.

На 12 април тази година 30 човека, които желаят да станат членове на читалището, правят опит да влезнат в сградата със съдействието на полиция и успяват да подадат заявления за членство. До този момент, тяхното желание не е удовлетворено.

Основното искане от протеста е министърът на културата да насрочи проверка и съгласно чл. 27 от Закона за народните читалища да даде на прокурор ръководството на читалището и то да бъде заличено във връзка с всичките нарушения. Искането към община Карлово е тя да прекрати договора за безвъзмездно ползване на сградата, която е строена от жителите на селото чрез доброволен труд.

Инициативният комитет е изпратил писмо и до Комисията за дискриминация към Народното събрание, с което я информира за форми на дискриминация в устава на НЧ „Дора Шопова-1899“. Според тях в него са определени изисквания за прием на членове, които са дискриминационни.

Комитетът е сигнализирал и прокуратурата за фалшифицирани подписи в решението за смяна на името на читалището, но от нейна страна не са намерени достатъчни основания, за да се проведе необходимото разследване.

Гледната точка на ръководството на НЧ „Дора Шопова-1899“

Репортер на RNews.bg потърси мнението за конфликта и на другата страна. Според секретаря на НЧ „Дора Шопова-1899“ Татяна Тодорова организираният протест на 27 юли е сериозно посегателство върху правото на други хора да участват в събитие организирано от културна институция, като те са били освиркани. Възпрепятстван е техният достъп до сградата през централния вход и се е наложило да влизат през страничен вход.

Тодорова коментира и изказаните обвинения. Тя разказа, че читалището развива своята дейност съгласно приет културен календар. То има два самодейни състава – мъжка и женска певчески групи. В тях репетират 31 самодейци. Според нея от 9 до 14 часа вратите на читалището са отворени за всички желаещи да го ползват. Те са предложили да се направи график на трите самодейни състава, които са извън читалището да репетират в техните зали. Самодейците са отказали поради смяната на името. Секретарката смята, че част от протестиращите са манипулирани и не могат да използват базата на читалището.

За констатираните нарушения при проверката на община Карлово, председателят на читалището Павлина Балтова обясни, че архивът на документацията се съхранява в дома на Дора Шопова. Според нея документацията е коректно водена и те ще предоставят копия на Общината.

Балтова обясни също, че подадените заявления за членство в читалището ще бъдат разгледани възможно най-скоро. Тя наблегна на факта, че не е необходимo да си член на читалището, за да участваш в културните събития. Освен това, членове не могат да бъдат записаните в сдружението „Любен Каравелов“.

Относно обвиненията, че смяната на името на читалището е станала на тъмно, тя призна, че действително те не са провели кампания за информиране на обществеността. Причината за това е, че селото е залято от злоба и въпреки големите заслуги на Дора Шопова, едва ли поради силното противопоставяне смяната на името е приета от всички.

Позицията на община Карлово

Позицията на община Карлово по този конфликт изрази зам.-кметът Данка Люртова. Според нея, която и да е читалищна сграда не може да се ползва само от определен кръг хора, а всички трябва да имат свободен достъп до нея и да се развива дейност.

Проведената проверка на читалището е констатирала сериозни пропуски. Документите на библиотеката не са актуализирани от 2000 година, не са представени документи за проведени отчетно-изборни събрания. При проверката не е представен финансов отчет и не е ясно, как е изразходвана държавната субсидия. Не е изпълнено също изискването на Закона за читалищата за представяне на отчет за изпълнението на бюджета и дейността на читалището за предходната 2023г.

Данка Люртова посочи, че подготвят сигнал до агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за констатираните нарушения. Тя обясни, че във връзка с искането на протестиращите за отнемане правото за ползване на предоставената на читалището сграда, община Карлово ще се съобрази с решението на АДФИ.

В отговор на въпрос, относно поставената на фасадата на сградата на читалището информационна табела с лика и името на Дора Шопова, зам.-кметът каза, че за нея няма схема за поставяне одобрена от главния архитект и разрешение за поставяне. След направената проверка от главния експерт по незаконното строителство на е съставен констативен акт и на 22 юли е издадена заповед на кмета за сваляне на табелата. Люртова изрази своето съжаление, че заповедта се обжалва пред Административния съд в Пловдив.

Конфликтът трябва да приключи

Този конфликт трябва да приключи. За това са единодушни и двете страни. Проблемът е, че те си представят изхода от тази ситуация по различен начин.

Читалището на село Каравелово е с традиции в развитието на художествената самодейност и спазването на народните обичаи. Каравеловци са изградили с доброволен труд своя културен дом и тук е кипяла бурна дейност. Самодейците от селото през годините са с многобройни участия на фестивали и конкурси в цялата страна, но днес всичко е замряло поради борбата кой да разпределя държавната субсидия за читалището.

Забелязахме, че до сградата на читалището преминава река. По време на наводнението от 2 септември 2022г. съседният мост е отнесен от придошлите води. Сега той е изграден в по-добър вид отпреди. Оказа се, че материалните щети се възстановяват по-бързо в сравнение с времето нужно за нормализиране на отношенията между хората.

Сега, когато читалището получи мощна подкрепа от цялата страна, е време възстановената сграда да бъде изпълнена със съдържание. Ще могат ли двете страни в конфликта да изградят мост помежду си? RNews.bg ще следи за това.

Тази статия е създадена от „Rnews“ в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с несторанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на „Rnewsа“ и не непременно са споделени от „Про веритас“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

Общо 24 партии и 9 коалиции са регистрирани за участие в предсрочните парламентарни избори

За сравнение - на предишните избори на 9 юни бяха регистрирани 20 партии и 11 коалиции.

Само 11 от общо 28 конкурса за директори на училища в област Велико Търново са завършили успешно

Останалите 17 училища ще се ръководят за неопределено време от временни директори

160 организации: Демокрацията и свободата на словото в България са застрашени

голяма тревога ние, над 160 граждански организации, алармираме, че демокрацията в България е сериозно застрашена. В рамките на един месец ставаме свидетели на грубо нарушаване на правата на човека и основните демократични ценности от страна на значителна част от народните представители в Народното събрание.

Още за новините

Върховният административен съд решава ще се гори ли боклук край с. Върбовка

На 16 септември Върховният административен съд (ВАС) ще гледа делото по жалба на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и сдружение "Ти решаваш" срещу решението на Административен съд София-област да даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански - Вълка, която включва изгарянето на тонове боклук край с. Върбовка, община Павликени.

График за работа по проект за 1.5 млн. лв. в Севлиево е засекретен като търговска тайна

Линейният график за дейностите по проект за 1.5 млн. лв., изпълняван в Севлиево от любимото на Общината дружество „Еко Традекс Груп“ е търговска тайна.

Дисциплинарно уволнен декан на ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет уличава ректора му в плагиатство

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до...