BG | EN

Едва за 16 възрастни и инвалиди ще стигнат парите по нова социална програма в Дряново

Image by Sabine van Erp from Pixabay

Едва за 16 души – самотни възрастни хора или такива със затруднения в придвижването, ще стигнат парите по новата програма „Иновативни здравно-социални грижи“, по която Община Дряново кандидатства. Тя заменя досегашната „Грижа в дома в община Дряново“, но замяната е символична, защото старата програма е драстично орязана откъм пари и съкратена откъм услуги.

В средата на декември 2024 г. кметът на Дряново Трифон Панчев внесе до Общинския съвет в града предложение, с което поиска общинските съветници да одобрят кандидатстване на Община Дряново с проектно предложение за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2021-2027″.

От предложението му става ясно, че

новата услуга е продължение на вече съществувалата, но с изтекъл срок „Грижа в дома“.

Съгласно внесеното от Панчев, община Дряново ще получи безвъзмездна финансова помощ в размер на 131 хил. лв., формирана на базата разходите за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги за 16 потребители в продължение на една година.

Съгласно Условията за кандидатстване, предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги трябва да започне от 1 януари 2025 г., т.е. разходите ще се признават със задна дата, от 1 декември 2024 г.

Съпоставка с „Грижа в дома в община Дряново“ обаче показва, че

новата програма дори частично не припокрива досега съществуващата.

При изпълнението на „Грижа в дома в община Дряново“ бюджетът е бил малко над половин милион лева, срокът на изпълнение две години, а потребителите 95. Не е ясно кой би поел грижите за 79 нуждаещи се от помощ в ежедневието жители на общината, които живеят сами или са ограничени в придвижването от различни заболявания. Точно толкова са хората, които остават без помощ, след като от Министерството на труда и социалната политика драстично намалиха бюджета за грижи в дома.

Не само броя на потребителите се намалява, но и това, което ще получат като грижи,

се вижда още от предложението на Трифон Панчев. Докато по „Грижа в дома“ на хората, които не могат да се справят сами, обгрижващите ги им купуваха храна и стоки от първа необходимост, заплащаха битовите им сметки, заявяваха и получаваха неотложни административни и битови услуги, помагаха в почистването на домовете им и за личната хигиена, в новата услуга такива екстри не са разписани.

Тя ще включва предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги
за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора и специализирани обучения на екипите, включително във връзка с въвеждането на нови методологии за оценка на потребностите.

Ситуацията в Дряново не е прецедент,

подобно орязване на блюджета и оттам драстично намаляване на потребителите на социални услуги има в много български общини. В Добрич от около 500 души, включени в услугата, сега остават 107, показват изнесени от общината данни, цитирани от СЕГА

В община Пордим потребителите са намалени от 52-ма на 13. Намален е и броят на заетите по проекта асистенти – от 17 на трима. В община Русе старият проект е обхванал над 700 възрастни, а по новия индикативният брой потребители за общината е 245 души. В Търговище по новия проект ще бъдат обгрижвани 68 души, при близо 280 потребители от града и 19 населени места по старата.


Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините