
Снимка: „За истината“
Всяко немаркирано селскостопанско животно, което свободно се движи по пътищата или в населените места, е безстопанствено и като такова автоматично става проблем на съответния общински кмет.
Това обяви пред кметове и кметски наместници в община Севлиево директорът на Областната дирекция по безопасност на храните(БАБХ) в Габрово д-р Светослав Спасов. Подобни срещи агенцията ще проведе във всички общини на габровска област, след което нейни представители ще тръгнат по селата, за да разясняват на терен на стопаните какви задължения имат, ангажира се пред „За истината“ д-р Спасов.
Той покани „За истината“ на срещата с кметовете от севлиевска община, провокиран от публикацията Как агенцията по храните имитира дейност с нулев резултат.
„Проблемът с животните е голям. Има много оплаквания от животни без надзор. Стопаните ги пускат свободно, излизат на пътя, влизат в дворове и имоти на хората. Трябва взаимно да си помагаме“, обърна се към кметове и кметски наместници шефът на БАБХ в Габрово.
Конфискуването на скитащите животни е законно и задължително
Разписано е в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, чиито текстове са от седемдесетте години на миналия век. Досега обаче не се е чуло някой кмет или кметски наместник да конфискува кон, крава, коза или овца, която се движи из селото или околните пътища. Това трябва да се промени и да започне прилагане на законовите разпоредби, категоричен е д-р Спасов.
Законът е разписал как ще се случва – безстопанствено е всяко животно без марка. Тези, които са маркирани, са в информационната система на БАБХ и стопаните им лесно могат да бъдат открити, а оттам и санкционирани. Тези без ушна марка са ничии и трябва да бъдат прибрани, след което стават ангажимент на общинския кмет. Той може да обяви търг за продажбата им и има законното основание да го направи. Преди това обаче животните трябва да бъдат узаконени, т.е. чипирани и с установено здравословно състояние.
Крайната мярка е екарисаж
Ако никой не прояви интерес към конфискуваните животни, те следва да бъдат умъртвени по хуманен начин, обясни д-р Спасов. Това е крайна и драстична мярка, „но не можем с години да си прехвърляме горещия картоф между институциите и проблемът да продължава да е актуален“.
Селскостопансите животни, които се отглеждат у нас, са два вида – за лична употреба и за промишлени нужди. И в двата случая подлежат на регистрация в Агенцията по храните и периодично наблюдение от ветеринарен лекар.