BG | EN

Антикорупционният фонд публикува първата част на голямо разследване за фалита на КТБ

Повече от пет години след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) висящите въпроси от това уравнение за милиарди са много повече от изяснените

Снимка: Скрийншот от видеото към разследването на Антикорупционния фонд

Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) публикува първата част от разследване, за фалита на Корпоративна търговска банка през 2013 г. Анализирани са хиляди страници от материалите, които прокуратурата е внесла в Специализирания наказателен съд, където се гледа делото за източване на банката. Обвиняеми са нейният собственик Цветан Василев и още 17 лица.

От разследването на прокуратурата има данни за отделени над 20 досъдебни производства, за които в лицето на наблюдаващия прокурор Иван Гешев институцията вече пет и половина години

отказва всякаква информация.

С цел да защити обществения интерес АКФ реши да оповести резултатите от анализа в документалното разследване “Делото КТБ: Липсващите имена”. Първият епизод, достъпен от днес, изследва връзката между фалита на КТБ и провала проекта за газопровод „Южен поток“.

Видеото можете да видите тук.

„Разследването и осветяването на корупционните практики по случая КТБ е от ключово значение за доверието на българските граждани в съдебната ни система и правораздаването като цяло,“ каза Бойко Станкушев, директор на АКФ.

Според АКФ нуждата да се осветят всички фактори, довели до фалита, е от огромно значение, тъй като

става дума за корупционния казус

не на годината, а от периода на фалита на банките през 1997 година досега.

„Ако се пропусне тази уникална възможност за осветяване на политико-икономическите връзки по върховете на властта и връзките с бизнеса на ръба или отвъд закона, това ще е не просто пропуск, а

непростимо прегрешение спрямо идеята за правова и демократична държава,“

добави Станкушев.

Николай Стайков, съосновател на АКФ и автор на разследването, определя като една от целите му нуждата от гражданска, експертна проверка: „дали прокуратурата е спазила принципите на обективно, всеобхватно и задълбочено разследване“.

„Пет години и половина след като прокуратурата започна работа по разследването на КТБ има едно “мегадело”, тоест обвинение внесено в специализирания съд, и множество досъдебни производства, за които прокуратурата отказва информация,“ каза Стайков. „Една от целите на това проучване е да дадем отговор на въпроса дали се разследва обективно или избирателно, тъй като в документацията има огромен брой споменати или замесени по друг начин лица от обществения живот“.

Разследването продължава.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

Още от автора

Списъци с имена и стари изборни документи откри полицията в монтанско село

Мъж на 54 години и съпругата му на 56 години от село Якимово са уличени в купуване на гласове за предстоящите на 2 април парламентарни избори

РИОСВ затваря популярния къмпинг „Айлякъ“

Регионалната екоинспекция в Бургас тази седмица ще запечата един от най-посещаваните къмпинги близо до морския град. Това съобщи Радио Бургас, като се позова на информация от собственика, който...

Прокуратурата: Събраните лични карти в Девин не са за купуване на гласове

Проверката на случая със събраните лични карти в ромския квартал в Девин не е установила организация за купуване на изборни гласове.

Още разследвания

„Демокрация ли? Диктатура за вас“ – служители в държавна болница обвиняват директора си в тормоз

Служители на Държавната психиатрична болница за втори път в рамките на половин година подават сигнал до институциите срещу директора на лечебното заведение д-р Сюзан Садъкова.

Над 4 млрд. лв. пътни неволи

Държавната компания „Автомагистрали“ получи договори за пътища за над 4 млрд. лв. за под две години без публична дискусия по темата и без да се гарантира по-ефективно и бързо строителство.

Чистка по сталински в земеделската служба в Силистра след разследване на „За истината“ и телевизионен репортаж

След разследване на "За истината" и последвал репортаж на Би Ти Ви, разкриващ нарушенията и при провеждане на търгове за отдаване на земи от Държавен поземлен фонд,  директорът на  Областна дирекция земеделие в Силистра Гинка Катева, която уж беше назначена временно, набързо е уволнила трима дългогодишни служители.