
Снимка: скрийншот от публикация във „Фейсбук“
Активистка на уж опозиционния и санкциониран по закона „Магнитски“ политически лидер Делян Пеевски беше класирана на първо място в конкурса за директор на териториалното поделение на Националния осигурителен институт(НОИ) в Шумен, без да има нито един ден стаж в системата.
Фрапиращото в случая е, че кандидатката на Пеевски, без опит в НОИ, се е конкурирала с професионалист с 12 години стаж в осигурителния институт, който пък е активист на управляващата партия ГЕРБ. Така челният сблъсък Пеевски-Борисов в Шумен завърши с победа на „Новото начало“. Както казва поговорката, където е текло, пак ще тече…
Класираната на първо място в конкурса за директор на НОИ-Шумен Севджан Акиф е завършила „Социална педагогика“ в Шуменския унвиверситет и „Публична администрация“ в Бургаския свободен университет. През последните години, преди разцеплението на ДПС, е работила като технически секретар на евродепутата Илхан Кючук. След обявяването на публичната война между Доган и Пеевски, Акиф стана лидер на ДПС-Ново начало в Хитрино и на последните избори беше девета в шуменската листа на Делян Пеевски.
Другият кандидат за директор на НОИ–Шумен е адвокат Ивайло Илиев, общински съветник от ГЕРБ, който има голям опит в системата на осигурителния институт.

Снимка: скрийншот от публикация във „Фейсбук“
Илиев е адвокат от 10 години, но преди това над 12 години е работил в НОИ-Шумен, като е израснал от редови експерт до началник на сектор, който сам е създал и развил. Беше заместник-областен управител на Шумен, от няколко мандата е общински съветник и през последните години беше председател на Районната избирателна комисия.
Севджан Акиф обаче е изпреварила Илиев в конкурса за директор на НОИ-Шумен с по-добра оценка на писмения изпит, става ясно от публикуваните резултати на сайта на НОИ. Конкурсът е преминал в две части – тест и интервю. И двамата кандидати са получили оценка „4“ на интервюто, но при писмения тест, който показва професионалните познания на участниците, Акиф е получила по-висока оценка – 4,80 /38 точки/. Ивайло Илиев е бил оценен с 4,30 /33 точки/.
Така окончателният резултат на Севджан Акиф е 50,40, а на Ивайло Илиев – 48,90. Конкурсната комисия класира на първо място Севджан Акиф, на второ – Ивайло Илиев, се посочва на сайта на НОИ.
Тестът е бил труден и е изисквал познания както за законодателството, така и за „кухнята“ на НОИ, затова е необяснимо как професионалист като Ивайло Илиев, работил в системата, получава по-ниска оценка от кандидат без нито един ден стаж в осигурителния институт, коментират хора от териториалното поделение в Шумен.
Според масовите коментари в социалните мрежи пък конкурсът е бил предрешен и от месеци се е знаело кой ще е новият директор на НОИ-Шумен. „Явно са и дали предварително теста и концепцията, тя от месец се хвали, че ще става директор на НОИ. Нагласена работа… ГЕРБ станаха за подигравка в Шумен!“, „Как от освободени едновременно общо 5-ма директори на ТП на НОИ в страната беше обявен, и към настоящия момент е проведен само един конкурс за директор, при това в гр. Шумен? Обявен е защото подуправителя на НОИ се договори и услужливо ще назначи да представлява такава институция като НОИ, този „ценен и достоен“ активист на Пеевски ли?“, коментират шуменци в социалните мрежи.

Ръководството на НОИ се избира от парламента и е независимо от Министерство на труда и социалната политика (МТСП), а социалният министър Борислав Гуцанов е само в надзорния съвет на НОИ, и то от вчера, коментираха казуса членове на БСП, в чийто ресор е социалното министерство.
Класираният на второ място кандидат Ивайло Илиев заяви, че няма да обжалва решението на изборната комисия, защото не иска да дискредитира институцията НОИ. Което означава, че пред управителя на НОИ няма пречки да подпише заповед за назначаване на Севджан Акиф за шеф на шуменското териториално поделение, от което зависят пенсиите и болничните на десетки хиляди хора.

„Отменят уволнение на социална шефка, засечена с алкохол“ – това заглавие във в. „Труд“ от април 2016 г. е една от първите публикации, които се появяват при търсене на името Севджан Акиф в Интернет. В началото на 2016 г. Севджан Акиф беше освободена от поста директор на Регионалната дирекция за социално подпомагане(РДСП) в Шумен с мотиви, че „държавният служител е осъден на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер“. Съдът обаче я възстанови на поста, макар че от съдебното решение се вижда, че на Акиф е наложена пробация от 6 месеца и лишаване от шофьорска книжка, защото на 2 август 2015 г. е била засечена с 1,31 промила алкохол да управлява автомобил в центъра на Хитрино. Когато е била хваната в пътното нарушение, обаче, Акиф не е била социален директор.
Тя беше назначена на поста на 20 януари 2014 г., но след месец Агенцията за социално подпомагане прекрати договора й. Акиф оспори уволнението си пред Административния съд в Шумен и през 2015 г. магистратите се произнесоха в нейна полза. Точно в този период на съдебни битки Акиф е хваната да кара кола след употреба на алкохол. Въпреки случката и наложената присъда, в началото на 2016 г. Севджан Акиф изявява желание да бъде възстановена като директор на РДСП–Шумен. Агенцията отново я уволнява, а Акиф обжалва пред съда и втората заповед.