Аварията на тръбопровода във Варненското езеро е отстранена и вече няма изтичане на отходни води, съобщиха от общинската администрация.
След като е била възстановена работата на канално-помпената станция, връзката на тръбопровода е била наблюдавана от робот и не са установени проблеми. Въпреки това аварийна група от фирмата-изпълнител на проекта е в готовност да реагира, допълват от Общината. Компанията ще поеме и разходите по отстраняването на възникналите проблеми.
Аварийната ситуация е обсъдена на извънредна среща, свикана от кмета на Варна Благомир Коцев. В нея са участвали представители на всички заинтересовани институции, включително Басейнова дирекция, Регионалната здравна дирекция, РИОСВ, „Морска администрация“, ВиК. По данни на основния изпълнител на проекта – „Хидроремонт ИГ“ ООД, вероятна причина за възникналата авария е неспазване на строителната дисциплина от страна на фирмата – подизпълнител на проекта „ЕИС Строителна компания“ АД.
Басейнова дирекция продължава да взема ежедневно проби от водите на езерото. Първоначалните резултати показват повишено съдържание на азотни и фосфорни съединения, като окончателните обобщени резултати ще бъдат съобщени на по-късен етап.
Аварията възникна късно вечерта на 31 октомври.
По думите на заместник-кмета по строителството инж. Пламен Китипов, вероятна причина за възникналата късно вечерта в четвъртък авария е неспазване на строителната дисциплина от страна на фирмата – подизпълнител – „ЕИС Строителна компания“ АД. По данни на основния изпълнител „Хидроремонт ИГ“ ООД многократно са отправяни предупреждения за спазване на ограничителната линия в близост до основния тръбопровод, която е била нарушена при драгажните дейности. В резултат това е нарушена целостта на монтирания тройник и са прекъснати както временният, така и основният тръбопроводи.
Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“, съобщи пред медии, че от 1 ноември досега ежедневно се набират проби от водите на езерото, съвместно с регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция „Околна среда“. Първичните резултати показват превишения на азотните и фосфорните съединения между два и четири пъти над нормата, но подобно замърсяване би могло да се поеме от обема на езерото и няма да доведе до сериозни екологични поражения, допълни Димитров.
Пълната отговорност за настъпилата авария е на изпълнителя – „Хидрострой ИГ“ ООД, с който Община Варна има сключен договор след проведена обществена поръчка, поясниха от общинската администрация. В документа е записана възможността за ползване услугите на подизпълнители по обекта, което е изцяло в отговорностите на основния изпълнител, обясни Пламен Китипов. По думите му именно „Хидрострой ИГ“ ООД ще поеме всички разходи по отстраняването на аварията, както и евентуални бъдещи санкции. В този смисъл проектът за ремонт на тръбопровода няма да бъде допълнително оскъпен, обясни заместник-кметът. Въпреки непредвидените обстоятелства, проектът би трябвало да завърши по-рано от предвиденото, допълни Китипов.
През април тази година държавата отпусна 24 млн. лева за ремонт на тръбопровода. От фирмата-изпълнител на проекта увериха, че в началото на следващата година ще ремонтът ще приключи.